Elliot Yamin – How do I know.mp3

 Zdrowie

 

Olbrzymi rozwój weterynarii w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie tylko znacząco oprawił los naszych pupili, czy warunki ich życia, ale umożliwił również ratowanie im życia przy udziale zabiegów, które 15-20 lat temu były nie tylko niemożliwe do wykonania, ale też w ogóle nie brano ich pod uwagę!

Teoretycznie każdy pies przynajmniej raz w życiu jest poddawany narkozie w celu uratowania życia – wycięcie nowotworu, operacja po wypadku, ale też z tak prozaicznego powodu, jak sterylizacja. Obecnie środki farmakologiczne są na tak wysokim poziomie, że zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny i komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Na co zwracać uwagę, podczas „planowania zabiegu”?

– wybór lekarza. Gdy nasz podopieczny ma swojego lekarza od miesięcy bądź od lat i jest to osoba przezeń lubiana i zaufana przez nas – problem nie istnieje. Kłopoty pojawiają się w momencie, gdy jest to na przykład pierwszy zabieg lub zmieniliśmy miejsce zamieszkania i nie wiemy, co na ten temat sądzić. Dobrym sposobem jest podpytanie psiarzy lub zorientowanie się na forach, jednakże wszystko trzeba samemu sprawdzić, aby mieć pewność, że nasz pupil jest w dobrych rękach.

oddzielna sala operacyjna. Jest to warunek niezbędny. Nie może być tak, że udajemy się z pupilem na operację, a tu się okazuje, że klinika nie ma czegoś takiego jak sala operacyjna i zabiegi są wykonywane w pokoju, w którym lekarz przez cały dzień przyjmuje pacjentów różnych gatunków. Takiego miejsca nie da się zdezynfekować i istnieje wówczas bardzo duże prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych.

czas pobytu w lecznicy. Nie jest to licha sprawa, bo wbrew pozorom każde znieczulenie sprawia, że pies powinien przez 3-4 godziny pozostać po opieką lekarza bądź wykwalifikowanego personelu, najlepiej w ciepłym pomieszczeniu, gdyż takie środki obniżają wewnętrzną temperaturę. Ten czas jest potrzebny do powrotu pewnych obszarów mózgu do prawidłowej pracy i monitorowania stanu psa, czy aby przebudzenie się przebiega prawidłowo. Odbieranie, czy też wynoszenie niewybudzonego psa z lecznicy jest niedopuszczalne, gdyż może grozić śmiercią zwierzaka.

badanie przedoperacyjne. Jeśli pies jest zdrowym, normalnie zachowującym się zwierzęciem przed ukończeniem 4-5 lat, zwykłe badanie kliniczne na dzień przed zabiegiem w zupełności wystarczy.. Jeśli jednak wykazuje jakiekolwiek odchylenia od normy – dziwnie się zachowuje, jest nerwowy, bardzo dużo pije i sika, należy przeprowadzić badania laboratoryjne, by sprawdzić, czy tam w środku wszystko gra.

osoba operująca. Bardzo ważne jest, aby była ona skupiona na swojej pracy, doświadczona i sprawna manualnie, co zdecydowanie skraca nie tylko długość zabiegu, ale i ilość podawanej narkozy.

Przed operacją zwierzak przynajmniej przez 12 godzin nie może nic jeść, gdyż narkoza spowalnia pracę jelit i niekiedy może powodować wymioty, co przy pełnym żołądku może się źle skończyć. Inna sprawa, gdy operacja dotyczy przewodu pokarmowego, wtedy głodówka powinna trwać od 24 do 36 godzin. Podajemy jedynie duże ilości świeżej wody.

Po operacji można zabrać zwierzę już na kilka godzin po zabiegu, kiedy ustąpią objawy podanej narkozy i powróci odruch krtaniowy, uniemożliwiający zachłyśnięcie się. Wiadomo, że nie należy się spieszyć, im dłużej zwierzak jest pod opieką lekarza tym lepiej dla niego i dla naszego spokojnego sumienia. Typowe zalecenia pooperacyjne to:

 • minimum 12 godzin głodówki pooperacyjnej,
 • ochrona szwu przez 7-10 dni (specjalne kołnierze),
 • co najmniej 3-4 dniowa codzienna kontrola lekarska,
 • natychmiastowy kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących objawów. W tym celu należy poprosić lekarza o numer telefonu, by móc się z nim skontaktować w razie gdyby tak objawy się pojawiły.

W domu psiaka najlepiej umieścić w ciepłym i cichym miejscu z miską z wodą niedaleko niego. Przez pierwsze dwa dni może on dużo spać, co jest całkowicie normalne. Przez około tydzień wyprowadzamy go tylko na smyczy, gdyż bieganie i wysiłek są surowo zabronione, regularnie też kontrolujemy szwy i dbamy o to,aby pies ich nie gryzł/nie drapał. Przede wszystkim przez pierwsze dni nie zostawiać psa bez opieki!

Co może nas zaniepokoić po operacji?

 • obfite krwawienie z rany,
 • pojawienie się problemów oddechowych,
 • całkowita bladość błon śluzowych (o ile nie zostaliśmy uprzedzeni o możliwości takiego objawu),
 • rozejście się szwów,
 • częste wymioty,
 • brak oddawania moczu po 24 godzinach od zabiegu,
 • całkowita niechęć do poruszania się następnego dnia,
 • silne objawy bólowe po 24 godzinach od zabiegu.

W przypadku pojawienia się któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy się błyskawicznie skontaktować z lekarzem prowadzącym.

© Załoga Chartykasa