Antonia – Marionette.mp3
 V grupa FCI

 FCI 199/V.7  |  Włochy

Wywodzący się z Sycylii cirneco dell’etna jest jedną ze starszych ras psów – jego historia sięga przeszło 2500 lat wstecz, a sama rasa przez te wszystkie lata niewiele się zmieniła, zachowując swój pierwotny wygląd. Choć znany od tak długiego czasu, poza Sycylią pojawił się dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

© sannas.deviantart.com

Hodowane w okolicach słynnej Etny znane były z wytrzymałości oraz przebywania bardzo długo bez jedzenia i picia. Wykorzystywane do polowań, głównie na małą zwierzynę taką, jak króliki, przebywały głównie na terenach trudnych, obfitych w ostre skały czy rozpadliny.

Cirneco to psy przede wszystkim wytrzymałe, silne, zwinne i uważne, potrafiące dostrzec małe króliki schowane między skałami. Z jednej strony są to świetni myśliwy obdarzone dużym temperamentem, z drugiej zaś psy czułe i łagodne, bardzo przywiązane do swojej rodziny. Są kochające i przyjazne, dobrze się sprawdzają jako psy rodzinne.

Potrzebują one umiarkowanych ćwiczeń, porządny dzienny spacer w zupełności im wystarczy. Co więcej, potrzebują stymulacji psychicznej, zajęć, zabaw, by zaspokoić ich inteligencję i dociekliwość. W przypadku tego psa zagadki, ćwiczenia i próbowanie nowych rzeczy to bardzo dobry sposób na wspólnie spędzony czas. Ze względu na ich wrodzoną łagodność, potrzebują łagodnego i konsekwentnego szkolenia, krzykami i podniesionym głosem w ich przypadku nic nie zdziałamy.

© nightgear.deviantart.com

Co więcej, cirneco są dosyć odporne na choroby, rzadko chorują i nie mają wrodzonych problemów genetycznych. Jako rasa zaliczają się do tych zdrowych. Pielęgnacja ich także nie jest wymagająca, krótką sierść wystarczy przeczesać odpowiednią szczotką co parę dni.

Z wyglądu są bardzo podobne do swoich większych kuzynów – psów faraona. Mają na tyle wspólnych cech, że z daleko są niemalże nie do rozróżnienia, jednakże według standardów różni je aż 11 cech, z czego te najbardziej widoczna to fakt, że cirneco jest o wiele mniejszy od psa faraona, bo aż o dziesięć centymetrów oraz ma bardziej kwadratową sylwetkę, nie jest tak smukły jak jego kuzyn.

© iosonocirneco.com

Nazwy: Cirneco dell’etna, chart sycylijski, Sicilian Greyhound, cirneco, Cirneco del Etna, Sicilian Hound.
Przeznaczenie pierwotne: pies polujący za pomocą wzroku, węchu i słuchu.
Przeznaczenie obecne: polowanie na drobną zwierzynę.
Wielkość i waga: 45-50 cm, 8-12 kg.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  płowa i różne jej odcienie.

© Załoga Chartykasa