Rihanna – Te amo.mp3
 X grupa FCI

FCI 240/X.4   |  Rumunia/Węgry

Uważa się, że chart węgierski przybył razem z Madziarami w okolice Węgier w IX wieku. Koczowały już tam ludy celtyckie ze swoimi psami i własną tradycję, dlatego najprawdopodobniej krzyżowały się one z pierwotnym typem rasy. Na ich wygląd i zachowanie miały też istotny wpływ psy z Azji Mniejszej. Jednakże te charty węgierskie, które znamy dzisiaj znacząco różnią się od pierwotnych, gdyż ten typ rasy zanikł na skutek późniejszego krzyżowania z greyhoundami.

© royalcanin.ca

Charty te znacząco różnią się od pozostałych, gdyż jako jedyne z nich mają predyspozycje do zostania stróżami – są bardzo czujne. Co więcej nie nadają się zbytnio na psy wyścigowe, są to jedne z najwolniejszych chartów. Lepiej sprawdza się on na dystans, niż na szybkość. Niemniej jednak wciąż wymaga bardzo dużej dawki codziennego ruchu, potrzebuje się wybiegać. Warto wziąć w jego przypadku pod uwagę codzienne wielokilometrowe przebieżki, będzie idealnym towarzyszem dla takiego rodzaju aktywności.

Mimo wszystko spotyka się go czasami jako psa wyścigowego, zdarza się, że uczestniczą w coursingu. Pod tym względem jest to pies szybki, niezmordowany i twardy, a co więcej jest wspaniałym psem myśliwskim. Twardy i wytrwały z niego zawodnik, nie ma w zwyczaju rezygnować w trakcie pościgu, nie tylko za zajęciami, ale także za większą zwierzyną, jak sarny czy jelenie.

 

© royalcanin.ca

Dobrze sprawdza się także jako pies rodzinny, jest spokojny, wierny i kochający. Ze względu na swoją czujność, zawsze gotowy do obrony i bez wątpienia da nam znać, gdy ktoś nieproszony zjawi się na naszej posesji. Wychowywany z dużą dozą wyrozumiałości, łagodnie i konsekwentnie będzie psem posłusznym, chętnie reagującym na nasze polecenia.

Chociaż mało znany poza Rumunią i Węgrami, a już na pewno rzadko spotykany, sprawia wrażenie smukłej elegancji, jest psem pełnym dumy. Patrząc na niego mamy wrażenie, że oglądamy coś w rodzaju majestatu, ukrytego pod smukłą sylwetką. Dostosowuje się on do stylu życia swoich właścicieli, co jest korzystne zarówno dla niego, jak i jego ludzkiej rodziny.

© royalcanin.ca

Nazwy: chart węgierski, hungarian greyhound, magyar agar, hungarian agar.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na małe zwierzęta.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, polowanie na zające.
Wielkość i waga: 64-70 cm, 22-31 kg.
Długość życia: 12-14 lat .
Umaszczenie:  szare, brązowe, wilcze, podpalane, tricolor.

© Załoga Chartykasa