Elen Levon – Wild Child.mp3
 Dzikie psowate

Kolpeo jest największym lisem Ameryki południowej, a zarazem największy lis na świecie, osiągający rozmiary: długość od 90 do 165 cm, gdzie sam ogon wynosi od 30 do 51 cm. Wielkościowo klasyfikuje się on gdzieś pomiędzy lisem, a kojotem. Średnia waga tych lisów dochodzi aż do 13,5 kg.

© dani-a60.deviantart.com

Lisy te zamieszkują cały obszar wzdłuż Andów, od Ekwadoru, Peru, aż po Patagonię. Niektóre populacje zapuściły się aż do Kolumbii. Preferują one tereny otwarte z niewielką ilością drzew. Na ogół zamieszkują górskie płaskowyże oraz półpustynie.

Szakale andyjskie prowadzą głównie nocny tryb życia, polując głównie na gryzonie, między innymi szynszyle andyjskie i koszatniczki, ale w jego diecie można znaleźć także ptaki, jaszczurki i dzikie króliki. Zdarza się także, że atakują jagnięta i lamy. Z braku żywego pożywienia, nie pogardzą także padliną.

© aricafoix.deviantart.com

Lisy te tworzą niewielkie stada, w skład których wchodzi para dominująca wraz z resztą stada, na które składają się młode z poprzednich miotów. Okres godowy przypada u nich między sierpniem i październikiem. Po ciąży trwającej od 55 do 60 dni na świat przychodzi od 2 do 5 młodych, ukrytych przed światem między skałamie, gdzie lisy te wynajdują sobie kryjówki.

Kolpeo uważany jest za jednego z tak zwanych „fałszywych lisów”, ponieważ pomimo faktu, iż jest nazywany lisem, tak naprawdę niewiele ma z nimi wspólnego. Jest zaliczany do psowatych właściwych, zachowaniem i wyglądem bardziej przypominają kojoty i wilki, niż same lisy. Jego najbliższymi krewnymi są wilk falklandzki i także „fałszywy” lis pampasowy. Jednakże z braku badań, trudno je zakwalifikować do jednej konkretnej rodziny, gdyż na przestrzeni lat, były klasyfikowane cztery razy i naukowcy wciąż się spierają, z którym psowatym mają najwięcej wspólnego i do której rodziny je przydzielić.

© wikipedia.com

Pozostałe informacje: 

  • Nazwy: Kolpeo, lisoszakal andyjski, lis andyjski, lycalopec culpaeus, culpeo, Andenschakal, szakal andyjski, culpeo zorro, andean fox, andean wolf.
  • Barwa sierści od pomarańczowo-szarek aż po rudoszarą.
  • Wyróżnia się następujące podgatunki lisów andyjskich: Lycalopex andinus culpaeus, Lycalopex culpaeus culpaeus, Lycalopex lycoides culpaeus, Lycalopex culpaeus magellanicus, Lycalopex culpaeus reissii oraz Lycalopex culpaeus smithersi.
  • Nie jest zagrożony wyginięciem, chociaż w niektórych rejonach populacje są dosyć nieliczne.

© Załoga Chartykasa