Pachanga – Baila mami.mp3
 Pierwsza pomoc

Psy bardzo często cierpią na zapalenie spojówek, które objawia się między innymi światłowstrętem, łzawieniem, obrzękiem powiek i ich sklejaniem, silnym swędzeniem, pieczeniem, a oczy są często zaczerwienione i zaropnione. Same zaczerwienione oczy u psów nie muszą być niczym poważnym, gdyż zazwyczaj powody są prozaiczne: do oczu wpadnie kurz, piasek, albo dostaną się opary wydobywające się z rozmaitych przedmiotów.

Zdarza się jednak, że do zapalenia dochodzi z trochę poważniejszych przyczyn – jest to skutek nieprawidłowego ustawienia powiek, wzrostu rzęs lub też zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, chlamydiozowych, a także alergii, drażnienia dymem czy lotnymi środkami chemicznymi. Może to być także powikłanie zapalenia grudek trzeciej powieki, które stanowią jeden z elementów układu odpornościowego. Wówczas niezbędna będzie wizyta u weterynarza, gdzie zostaną wykonane gruntowne badania okulistyczne.

W domu możemy pomóc psu, przemywając oko gazikiem nasączonym roztworem kwasu bornego lub kroplami świetlika. Pod żadnym pozorem nie używamy gazików , ani czegokolwiek, co mogłoby się rozwarstwić i dodatkowo podrażnić psie oko. Jeśli zaś badania nie wykazały nic poważnego, a oczka pozostają zaczerwienione, możemy podać psu tak zwane „sztuczne łzy”, przyniesie mu to ulgę i dodatkowo nawilży oczy.

© Załoga Chartykasa