Jesse McCartney – Beautiful Soul.mp3

 Klasyfikacja ras

 Oficjalna strona internetowa

American Kennel Club, w skrócie AKC jest największą organizacją kynologiczną w stanach Zjednoczonych, skupiającą w sobie szereg pomniejszych klubów, a także zajmuje się promowaniem hodowli psów rasowych – prowadzi rejestr rodowodów, a także organizuje wystawy, w tym jedną z najbardziej prestiżowych – coroczną Westminister Kennel Club Dog Show.

Początku AKC leżą w National Greyhound Association, która była pierwszą organizacją w Stanach, zachęcającą do hodowania psów z zachowaniem czystości rasy. W przypadku NGA celem nie była czystość rasy, ale uzyskanie jak najszybszych psów wyścigowych. Dopiero w 1882 roku inna organizacja, National Coursing League, pochodząca z Wielkiej Brytanii, zaczęła wymagać, aby każdy wyścigowy pies był zarejestrowany w specjalnych księgach, zanim zostaną dopuszczone do wyścigów. NGA wkrótce poszło śladem NCL i tak zaczęło się staranie także o wygląd i czystość rasy, nie tylko o ich użytkowość.

Na początku 1800 roku Anglia zaczęła się interesować nie tylko użytkowością psów, ale także ich wyglądem i wkrótce ta mota rozprzestrzeniła się także na Amerykę. Niedługo potem, bo w 1877 roku zaczęto to zauważać na Westminister Kennel Club Dog Show i nagle regularny typ rasy stał się czymś normalnym, oczywistym i obowiązkowym.

Pierwsza wersja AKC powstała w 1876 roku, jednak księgi hodowlane był w stanie publikować dopiero trzy lata później, w 1879 roku. Jednakże pierwotnie AKC był bardziej zainteresowany udziałem w próbach polowych, niż w pokazach wystawowych. Ostatecznie zaniechano próbom ratowania i zmieniono nazwę na National Field Trial Association. W 1884 roku grupa składająca się z 13 klubów ras, 10 amerykańskich i 3 kanadyjskich założyła American Kennel Club. Zobowiązały się one zrobić wszystko, by utrzymać w czystości rasy, zdobywać nową wiedzę na ich temat, rozwijać naukę, jaką jest kynologia i dbać o rozwój amerykańskich hodowli. Dwa lata później kanadyjskie kluby odłączyły się i utworzyły własny związek, Canadian Kennel Club.

Proces rejestracji w AKC wygląda następująco: Pies rasowy musi zostać zarejestrowany w AKC, tak samo jego rodzice, jako psy tej samej rasy oraz miot, w którym przyszedł na świat. Jeśli rodzice lub miot nie zostali zarejestrowany, można zrobić wyjątek za pomocą specjalnych badań rejestru, jakoby pies kwalifikował się do zarejestrowania w AKC. Jeśli zostało to potwierdzone i badania zakończyły się sukcesem, pies może zostać zarejestrowany w AKC jako rodowodowy i rasowy. Rejestracja ta wskazuje tylko, że rodzice psa lub on sam pochodzą z jednej z uznanych ras, nie mówi nic na temat jakości linii z jakiej się wywodzi, ani jak i w jakich warunkach został wychowany.

Działalność AKC:

Organizuje Eukanuba National Championship. Poza tym jego działaność podzelona jest na trzy obszary:

  • wystawy psów rasowych, w skład których wchodzi także junior handling.
  • wydarzenia towarzyszące wystawom, czyli między innymi zawody obedience, tracking trials, agility, rally obedience.
  • wydarzenia strworzone dla konkretnych grup ras, czyli próby polowe, coonhound events (rasy typu coonhound), earthdog trials (dla małych terierów i jamników, sheepdog trials (dla owczarków, rottweilerów i samoyedów), hunt tests (większość psów myśliwskich i pudle), coursing (tylko dla chartów).

Na skróty:

Nazwy: American Kenel Club, AKC, Amerykański Związek Kynologiczny.

Data założenia: 22 październik 1884 rok.

Pierwotne założenie: utrzymywanie w czystości ras psów, rozwój hodowli, rozwój kynologii jako nauki.

Obecne założenie: zrzeszenie wszystkich klubów na terenie USA.

Siedziba: Raleigh w Północnej Karolinie.

Przewodniczący: Dennis B. Sprung.

Strona internetowa: www.akc.org.

© Załoga Chartykasa