Chris Brown – Run it.mp3

 I grupa FCI

FCI 191/I.1  |  Belgia/Francja

Początkowo zamieszkujące flandryjskie ziemie psy znane były pod nazwami „vuilbaard”. czyli „brudna broda” lub też „koehond” czyli „pies od krów”. Pierwotnie bardzo zróżnicowane rozmiarowo, dopiero w latach XIX zaczęto kreować jeden konkretny typ rasy. Obecnie wyróżnia się dwie linie rasybelgijską i holenderską – większą i cięższą.

Bouviery to psy przede aktywne i energiczne, wymagające umiarkowanej ilości ćwiczeń. Najlepszą formą aktywności jest długi codzienny spacer szybkim tempem lub bieganie z właścicielem przy rowerze. Biorąc pod uwagę skłonności tych psów do dominacji, nie należy mu pozwalać na spacerach wyrywać się do przodu, należy cały czas mu uświadamiać, gdzie jest jego miejsce. Nie są to psy stworzone do małych przestrzeni typu niewielkie mieszkanie, są na to zbyt aktywne. Najlepiej trzymać z podwórzem lub, jeśli już koniecznie musimy w mieszkaniu, to dużym i przestronnym.

Choć na ogół są posłuszne, z wyglądu mogą sprawiać wrażenie agresywnych lub niemalże straszyć. Jednakże tak naprawdę są to psy delikatne i bardzo przyjacielskie. Jeśli zagwarantujemy im odpowiednią ilość ćwiczeń, będą spokojne i niekonfliktowe w domu. Mówi się o nich, że są entuzjastyczne, odpowiedzialne, nawet nieustraszone, co czyni z nich doskonałych stróżów, do czego też mają predyspozycje i warto je szkolić w tym kierunku.

Uczą się stosunkowo szybko i chętnie, ale wymagają konsekwentnego i wyważonego szkolenia – nie wolno na nie krzyczeć, anie obchodzić się z nimi szorstko, jednakże podczas całego szkolenia wymagana jest konsekwencja zarówno w czasie uczenia psa, co może i czego nie, a także egzekwowania własnych postanowień. Tak nauczony bouvier będzie pamiętał szkolenie do końca życia, co więcej unikniemy problemów nadmiernej dominacji i opiekuńczości ze strony psa.

Bouvier to dobry pies rodzinny, doskonale dogadujący się z dziećmi, a do tego niezwykle lojalny. Wymaga socjalizacji już od wczesnych tygodni, aby uniknąć nieśmiałości, podejrzliwości i rezerwy w stosunku do obcych. W przypadku dobrej socjalizacji, jest duża szansa, że będzie się dobrze dogadywał z innymi zwierzętami, trzeba jednak uważać w przypadku psów, zwłaszcza, jeśli nasz bouvier ma duże skłonności do dominacji. Bouvier ma naturalny instynkt obrony rodziny, ale warto mu uświadamiać, kto jest swój, a kto obcy, aby wiedział, kogo bronić i przed kim.

Psy tej rasy wolno dojrzewają, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, zajmuje im to około 2- lat. Na ogół zdrowe, mają skłonności do dysplazji stawu biodrowego, chorób oczy, jak zaćma oraz do puszczania gazów.

Nazwy: Bouver des flandres, flandryjski pies zaganiający, Vlaamse koehond, Flanders Cattle Dog, Owczarek Flandryjski, Belgian Cattle Dog.
Przeznaczenie pierwotne:  pędzenie bydła i ciągnięcie wózków z mlekiem.
Przeznaczenie obecne:  pies obronny, stróżujący.
Wielkość i waga: 63-67 cm, 35-41 kg.
Długość życia: 10-12 lat.
Umaszczenie:  płowe (niewskazane), szare lub z czarnym nalotem, czarne pręgowane.

© Załoga Chartykasa