The Band Perry – Done.mp3
 VII grupa FCI

FCI 187/VII.1  |  Portugalia

Wyżeł portugalski jest jednym z nielicznych dziś psów myśliwskich używanych praktycznie tylko i wyłącznie w swoim fachu. W jego ojczyźnie ciężko znaleźć je używane do czegoś innego, niż aportowanie, wystawianie drobnej zwierzyny i przede wszystkich trzymanym praktycznie tylko i wyłącznie przez myśliwych. Poza Portugalią o tym psie się właściwie nie słyszy.

Jest to pies niezwykle wytrzymały fizycznie i wytrwały w swojej pracy. Nieustępliwy w poszukiwaniu zwierzyny, doskonały pies myśliwski o dobrym węchu, a do tego wierny pomocnik myśliwego. Podczas pracy jest czujny, uważny i cichy poprzez swoje zachowanie, to jest chodem, noszeniem ogona i głowy sygnalizuje opiekunowi, jaką zwierzyną znalazł.

© Joao Pereira

Jest to pies zawsze chętny do pracy, inteligentny, a czasem też niezwykle przebiegły. Co więcej jest odporny na warunki prace, takie jak ciężki klimat lub nierówne podłoże. Bez względu na to, na jakim terenie pracuje, zawsze chętnie współpracuje z przewodnikiem. Wyżeł portugalski ma bardzo charakterystyczną stójkę: skupiony wyraz pyska, szkliste, skoncentrowane spojrzenie, uszy zwrócone nieco do przodu, nieruchoma głowa, wyprostowany, trzymany poziomo ogon, przednia łapa uniesiona, zupełnie nie zwraca uwagi na to, co się dzieje wokół niego. Jest skupiony tylko i wyłącznie na swoim zadaniu.

Wyżły te są przede wszystkim bardzo żywe i energiczne, czasami nawet aż za bardzo, przez co zupełnie nie nadają się do mieszkań i przestrzeni, źle się tam czują, zwłaszcza, jeśli nie potrafimy zapewnić im odpowiedniej dawki ruchu i zajęć. Jest niezwykle przywiązany, bardzo uległy i okazujący wiele uczucia swojemu opiekunowi. Zdarza się, że okazuje zbyt wiele uczucia, czasami może to być niemalże męczące. Pozbawiony szkolenia szybko staje się nieposłuszny, przestaje reagować na polecenia i ignoruje właściciela.

© ccho / flickr

Nie jest to idealny pies rodzinny. Owszem, jest bardzo oddany i przywiązany, ale jeśli nie jest wychowywany z dziećmi od małego, będzie nieufny i może ich nie akceptować. Podobnie jest, jeśli chodzi o inne zwierzęta – będzie miał z nimi dobry kontakt, ale tylko wtedy, gdy będzie się z nimi wychowywał od szczenięcia. Do obcych podchodzi z rezerwą, trzyma się na dystans.

Nazwy: Wyżeł portugalski, Perdigueiro português, Portuguese pointer.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, myśliwski.
Wielkość i waga: 50-56 cm, 23,5 kg.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  żółte i brązowe bez lub z białymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa