JLS – Everybody in love.mp3

 Dzikie psowate

Fenrir, zwany także Fenrisem jest olbrzymim wilkiem, znanym z mitologii Skandynawskiej. Był on jednym z trojga dzieci, jakie Loki miał z olbrzymką Angerbodą. Najbardziej charakterystyczną rzeczą, oprócz jego wzrostu, a raczej z jego racji, było to, że podczas ziewania olbrzymią szczęką dotykał nieba, a żuchwą ziemi

© grafika google

Bogowie obawiali się, że gdy mały Fenrir dorośnie, stanie się zagrożeniem dla nich, dlatego postanowili spętać go ogromnym łańcuchem. Jednakże wilk wydostał się nie tylko z niego, ale także kolejnego, o wiele potężniejszego. Karły oplotły więc magiczny sznur zwany Glenpirem, który był zrobiony z odgłosu stąpania kota, brody kobiety, korzenia skały, ścięgien niedźwiedzia, oddechu ryby i śliny ptaka.

Następnie bogowie zabrali Fenrira na wyspę, gdzie mieli go spętać magicznym sznurem, jednak wilk okazał się sprytniejszy i wyczuł podstęp. Zgodził się na związanie sznurem, pod warunkiem, że jeden z bogów włoży dłoń w jego paszczę, czego podjął się bój Tyr. Jednakże gdy już spętali wilka, nie mógł on uwolnić swojej ręki i wtedy rozwścieczony wilk odgryzł mu ją. Od tamtego pamiętnego dnia Tyr zwany był jednorękim.

Mitologia skandynawska głosi, że Fenrir ma się oswobodzić ze swych więzów w czasie ostatecznej walki bogów z olbrzymami i pożreć Odyna w dzień Ragnarök. Nastepnie zostanie zabity przez syna Odyna, Widara.

© grafika google

Wbrew wszystkiemu, motyw Fenrira jest bardzo często wykorzystywany w:

  • grach: między innymi w serii gier Feespace / Age of Mythology / Disciples II.
  • książkach: najsłynniejszy jest wilkołak Fenrir w serii o Harrym Potterze / sadze o wiedźminie jest łódź nazwana Fenris / w książkach W gąszczach mroku oraz Kształt demona autorstwa Amelii Atwater-Rhodes jeden z głównych bohaterów, wampir Aubrey, ma na ręku wytatuowanego Fenrisa i posiada umiejętność przemiany w czarnego wilka.
  • filmach: Final Fantasy.
  • anime i manga: Oh! My Goddess wystepuje w postaci wielkiego wilka zwany żywą formą programu całkowitej destrukcji / w anime i mandze Rycerze Zodiaku jeden z bohaterów ma na imię Fenrir. Jego rodziną jest wataha wilków.
  • seriale: w serialu Robin z Sherwood jeden z przeciwników Robina jest wyznawcą kultu Fenrisa / w serialu animowanym „Huntik: Łowcy tajemnic” występuje tytan o imieniu Fenrir.
  • komiks: w komiksie Lucyfer Fenris jest jednym z głównych antagonistów.

© Załoga Chartykasa