Cobra Starship ft Sabi – You make me feel.mp3

 II grupa FCI

FCI 331/II.2  |  Turcja

Przez wieki przodkowie owczarków anatolijskich byli używani jako psy bojowe podczas wojen i polowań. Z drugiej strony zaś jako wierni słudzy i towarzysze pasterzy podczas gorącego i suchego lata oraz zimnych zim na płaskowyżu Anatolii, skąd się wywodzą. Obecnie nadal używany, jako pies pasterski, jest szczególnie ceniony tam, gdzie często dochodzi do napadów przez dzikie zwierzęta, takie, jak wilki. Nierzadko zakłada im się specjalne, najeżone kocami obroże, aby chronić ich gardła przed zębami drapieżników.

Jako pasterz i opiekun stada, anatolian ma doskonały słuch i wzrok. To nie jest tylko pies pasterski, ale przede wszystkim stróż i obrońca, zdolny do krańcowych poświęceń dla stada i opiekuna. Bardzo lojalny, czujny, szybki i niezwykle wytrzymały, do tego odporny na ciężkie i skrajnie zmienne warunki pogodowe. Są to psy bardzo inteligentne, czujne i dosyć posłuszne, ale nie nadają się dla początkujących.

Są to psy przede wszystkim niezależne i odważne, choć nie agresywne. Anatoliany mają tendencję do szczekania w nocy, co może być szczególnie uciążliwe, gdy mieszka się z nim w mieście. Są niezwykle czujne i mogę się stać wręcz zaborcze, jeśli nie pokażemy im ich miejsca już na samym początku. Potrzebuje silnego i naturalnego lidera, w którym będzie widział przewodnika stada, inaczej stanie się podejrzliwy, a nawet nieznośny.

Źle wychowany anatolian jest podejrzliwy w stosunku do obcych, nie dopuści nikogo w pobliże domu pod nieobecność właścicieli, chyba, że miał z tą osobą częsty kontakt i dobrze ją zna. Stanie się uparty, dominujący i kompletnie nieposłuszny, co w przypadku psa tej wielkości i siły może być nie tylko nieprzyjemne, co bardzo niepokojące i mogą się stać niebezpieczne dla otoczenia, dlatego bardzo ważne jest, aby zacząć szkolenie z jak najmłodszym psem.

Nie jest to idealny pies rodzinny. Co prawda w przypadku dzieci jest bardzo cierpliwy i kochający, ale nigdy nie powinno się zostawiać ich samych z psem. Wszelkie zabawy powinny być nadzorowane, ze względu na to, iż są to psy bardzo silne i zupełnie przypadkiem mogą zrobić dzieciom krzywdę. W przypadku innych zwierząt jest w stanie się z nimi dogadać, ale tylko wtedy, gdy zostały one wprowadzone, gdy był bardzo mały. Anatioliany dojrzewają bardzo powoli, pełną dorosłość osiągają dopiero w wieku około 4 lat.

W przypadku anatoliana najważniejsza jest socjalizacja, szkolenie w kierunku posłuszeństwa i pokazanie mu, że to właśnie my jesteśmy liderem stada i może on na nas polegać. Zupełnie nie nadają się do życia w metropoliach i centrum miasta. Jeśli już koniecznie musimy go mieć, zamieszkajmy na obrzeżach lub po prostu na wsi lub gdzieś, gdzie mamy dostęp do przestrzeni.

Nazwy: Anadolu çoban köpeği, anatolian shepherd dog, anatolian karabash, karabash, kangal dog, turkish mountain dog, anatolijski pies pasterski, owczarek anatolijski. Anatolischer Hirtenhund, Karabaş, Anatolian Blackhead, Kangal.
Przeznaczenie pierwotne: Pilnowanie stad.
Przeznaczenie obecne: Pilnowanie i ochrona stad.
Wielkość i waga: 40-65 kg, 71-81 cm.
Długość życia: 12-15 lat.
Umaszczenie:  dopuszczalne każde umaszczenie.

© Załoga Chartykasa