The Wanted – Walk like Rihanna.mp3
 VII grupa FCI

FCI 216/VII.1  |  Niemcy

Pudelpointer powstał na skutek skrzyżowania pudla z angielskim pointerem w XIX wieku. Na skutek takiego połączenia powstał wszechstronny pies myśliwski, przystosowany do polowania na każdym terenie. Jest ceniony przez myśliwych za dobry węch, swój zapał oraz szybkość, uznawany za rasę unikatową. Pudelpointer wygląda trochę jak angielski pointer, trochę jak wyżeł szorstkowłosy. Na całym ciele jest gęsta, szorstka sierść, widoczna zwłaszcza na pysku. Co prawda zaliczany jest do wyżłów, aczkolwiek budowę ma bardziej w stylu psa gończego.

© fotocommnity.de

Zalicza się go do psów raczej spokojnych. Przejawiają one wiele samokontroli, są lojalne i wierne. Świetnie sprawdza się dla tych, którzy chcą mieć nie tylko psa myśliwskiego, ale także towarzysza w domu i kumpla dla dzieci, bowiem dobrze wychowany u ułożony pudelpointer stanowi świetne towarzytwo dla dzieci, jest czuły i delikatny. Są to psy inteligentne, a co więcej bardzo wytrzymałe. Trzeba też pamiętać, że jednak jest to pies pracujący, który nie męczy się łatwo, dlatego może się okazać, że zwykły spacer to dla niego za mało.

Nie jest to pies nadający się do mieszkania w małym mieszkaniu, nie mówiąc już o centrum miasta. Musi mieć przestrzeń, aby się wybiegać, zajęcie, a najlepiej, jakby pozostał w rękach myśliwych. Uwielbiają one nie tylko otwartą przestrzeń, ale także wodę, warto więc pomyśleć o wypadach nad jezioro, być może aportowaniem z wody.

© fotocommnity.de

Pudelpointer nie jest wskazywany jako idealny pierwszy pies, ale nie jest to możliwe. Będzie to co prawda wymagało dużo wysiłku, energii i wkładu, ale wystarczy, że będziemy mieli wystarczająco dużo miejsca, aby z nim ćwiczyć, pozwolić mu się wybiegać, a także ogrom chęci do pracy z psem.

Nazwy: Pudelpointer.
Przeznaczenie pierwotne: Pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: Pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 55-68 cm, 25-35 kg.
Długość życia: 14-16 lat.
Umaszczenie: brązowe, rudobrązowe lub czarne.

© Załoga Chartykasa