Chris Brown – Forever.mp3

 Niezarejstrowane

Niezarejestrowane | Australia

Koolie znany jest pod bardzo mylącą nazwą niemieciego Coolie, aczkolwiek jest to rasa czysto australijską, niemającą nic wspólnego z Niemcami, jako krajem pochodzenia. Wzięło się to prawdopodobnie od tego, iż w ich żyłach płynie krew niemieckich psów pasterskich, gdyż Australijczycy byli zauroczeni ich pracą. Zaczęli importować je na kontynent i krzyżować je z miejscowymi psami pasterskimi.

 © Kim / flickr

Psy te w wyglądzie są niezwykle zróżnicowane – ich wygląd w głównej mierze zależy od części Australii, z której się wywodzą. W północnej części Queensland i Nowej Południowej Walii są one wysokie (60 cm), atletyczne i zwinne, hodowane głównie do przeganiania bydła simentalskiego przez wiele kilometrów. Z kolei w regionie Hunter Valley i Snowy Mountains of New South Wales są cięższe i niższe, przystosowane do przeganiania bydła przez gęste krzaki i wąwozy. Najmniejszą (40 cm) odmianę Koolie spotkamy w Victorii, preferowane są głównie przez farmerów. Różnią się one także długością sierści. Najczęściej spotykane są krótkowłose, o gęstej, przylegającej sierści, dużo rzadziej spotyka się te o półdługiej sierści, jak u border collie’ch.

Koolie jest przede wszystkim psem pracującym, wyhodowanym aby był wytrzymały, wytrwały i posłuszny. Jak typowy pies pasterski, Koolie mają tendencję do gonienia wszystkiego, co się rusza, a jako, iż wywodzą się z Australii, mowa tu o owcach, bydle, kozach, koniach, bizonach i ptactwie. Dzisiejsze coolie wciąż pracują, jednakże zostało to rozszerzone o rolę psa towarzysza oraz o różne sporty, w których świetnie się odnajduje.

© fotocommunity.de

Koolie nigdy nie są agresywne, tolerują także inne gatunki zwierząt. Najlepiej dogadują się z innymi zwierzętami wtedy, gdy są z nimi wychowywane lub zapoznane z nimi w szczenięctwie lub w wieku dorosłym zostały zapoznane przez odpowiedzialnych i doświadczonych właścicieli. Ze względu na swoje rozmiary i siłę, nie można ich nigdy pozostawiać samymi z małymi dziećmi, bez względu na to, jak dobrze się z nimi dogadują. Jednakże nie wszystkie coolie rodzą się tak duże i silne, mniejsza i słabsze okazy są często szkolone jako psy pomocnicy lub do wykrywania na przykład bomb oraz do uprawiania sportów, gdyż są to psy wzechstronnie użytkowe.

Australijski koolie nie jest stworzony do życia w pojedynkę, źle się czuje sam w domu, bardzo źle znosi samotność. Na dworze jest umiarkowanie aktywny, idealny byłby duży ogród lub codzienne spacery, na przykład do lasu. Nie nadają się dla osób, które bardzo dużo czasu spędzają poza domem. Potrzebują codziennych ćwiczeń, które pomogą im pozostać w formie, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Uwielbiają czuć się potrzebne, chętnie się uczą i wykonują polecenia właścicieli. Chętnie współpracują. Potrzebują jednak opiekuna, który będzie je wspierał, odpowiednio nakierowywał, będzie cierpliwy, najkrócej rzecz biorąc – będzie jego partnerem.

© Maddy Biancon

Ze względu na dużą ilość pseudohodowców w Australii, psy te należy kupować tylko od zarejestrowanych i renomowanych hodowców. Warto też pamiętać, iż psy o umaszczeniu blue merle często rodzą się głuche i/lub ślepe.

Nazwy: German coolie, Australian coolie, Coolie, Koolie, Coulie.
Przeznaczenie pierwotne: Pies pasterski.
Przeznaczenie obecne: Pies pasterski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 34-60 cm, 15-24 kg.
Długość życia: powyżej 18 lat.
Umaszczenie:
  • jednolity: czerwony, czarny, czekoladowy.
  • dwukolorowy: czerwono-biały, biało-czarny, czarny podpalany, czerwony podpalany.
  • tricolor, w tym red merle, blue merle.
  • występuje w szacie długiej i krótkiej.

© Załoga Chartykasa