Nikki Flores – Rebel.mp3
 X grupa FCI

FCI 158/X.3  |  Wielka Brytania

Greyhoundy przez bardzo długi czas kojarzone były ze szlachtą – tylko ona miała prawo do ich posiadania, wśród ludzi niższego pochodzenia posiadanie psów tej rasy często było karane śmiercią. Mówi się, iż przodkowie dzisiejszych greyhoundów pochodzą znad Nilu, zaś do Europy dotarły one dopiero we wczesnym średniowieczu. Dokładniej do Anglii, w której rozpoczęto prace nad nimi. Anglicy chcieli stworzyć psa do polowań, ale nie samotnego myśliwego, tylko takiego, który współpracuje z innymi psami. Greyhoundy miały ścigać zwierzynę, którą pozostałe psy osaczały i czekały na myśliwego.

coursing © Ian MacNicol

Obecnie greyhounda uważa się za najszybszego psa świata – rekord dla psa tej rasy wynosi 72 km/h. W osiąganiu takich prędkości, pomaga mu smukła, niemalże aerodynamiczna sylwetka. To właśnie dzięki ich cechom ludzie w ogóle zaczęli myśleć o sporcie takim, jak wyścigi chartów, z czego w późniejszym czasie narodził się coursing.

Greyhoundy to psy dość spokojne i delikatne, źle znoszą samotność, krzyki, podniesiony głos, karcenie. Co więcej, są bardzo związane ze swoim stadem – bardzo szybko i bardzo mocno przywiązują się do ludzi, którym są wierne i oddane. W kontaktach z ludźmi są bardzo cierpliwe. Są to też psy bardzo inteligentne, błyskawicznie się uczą i chętnie zapamiętują komendy.

Greyhound jak to chart potrafi być jednak bardzo zmienny. Zdarza się, że jednego dnia powitają nas z ogromną radością, zaś innego ostrożnie przejdą obok nas. Warto też pamiętać o tym, że chart jest psem, który ma duże skłonności do pogoni. Nie należy spuszczać ich ze smyczy, gdy nie jesteśmy pewni, że za chwilę nie wyskoczy królik czy kot i pies rzuci się za nim w pogoń. Wówczas jest kompletnie głuchy na komendy i łatwo może się nam zgubić! Z tego też powodu nie zawsze nadają się do domu, w którym już są inne małe zwierzęta, chyba, że jest z nimi wychowywany. Dobrze ułożony i przyzwyczajony greyhound bez problemu dogada się z innymi zwierzętami, nawet z kotami.

Pomimo skłonności do pogoni, są świetnymi psami rodzinnymi – czułe, delikatne, cierpliwe, dzięki czemu dogadają się także z dziećmi. Jedyne, o czym nie możemy zapomnieć, to ogromna potrzeba ruchu, dlatego mając charta warto jest pomyśleć o wyścigach bądź coursingu. Mimo wszystko dopasują się na spacerach szalejąc z dziećmi, spędzając aktywnie czas z wysportowanymi ludźmi, jak i dotrzymując kroku starszej pani, gdyż przede wszystkim są zachwycone, że spędzają czas ze „swoimi ludźmi”.

© sannas.deviantart.com

Ciekawe jest to, że sama nazwa greyhound często jest używana w życiu codziennym. Pod tą nazwą znajdziemy między innymi wiele biur podróży oraz systemów sprzedaży biletów w USA, UK, nawet Afryce Południowej. Istnieje także utwór zespoły Swedish House Mafia o tym tytule. Znajdziemy także M8 Greyhound – samochód opancerzony z czasów II Wojny Światowej. Greyhound kojarzony jest przede wszystkim z szybkością, dlatego wiele firm używa ten nazwy, chcąc podkreślić fakt ekspresowej wysyłki, bądź ekspresowego załatwiania spraw w ogóle.

Nazwy: Greyhound, english greyhound, chart angielski greyhound, galgo ingles.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies wyścigowy, do towarzystwa.
Długość życia: 12-14 lat.
Waga i wzrost: 68-71 cm, 24-40 kg.
Umaszczenie:  dowolne.

© Załoga Chartykasa