Demi Lovato ft Cheryl Lloyd – Really don’t care.mp3
 VI grupa FCI

FCI 132/VI.1  |  Szwecja

Gończy Hamiltona jest najpopularniejszym szwedzkim myśliwym i jednym z tych psów, które swą nazwę zawdzięczają twórcy, którym był Adolf Hamilton. Prawdopodobnie powstał on ze skrzyżowania angielskich foxhoundów z gończymi niemieckimi.

© rayblessed.wordpress.com

Choć jest to bardzo dobry pies myśliwski, poza granicami Szwecji jest praktycznie nieznany. Nigdy nie był hodowany jako pies do polowań w grupie – zawsze polował indywidualnie i ta cecha odbiła się na jego charakterze. Są to bowiem psy niezależne, uparte i samodzielne.

Większość z nich to wszechstronne psy – nadają się na wystawy, na pokazy myśliwskie, jak i domowi pupile. Nie jest jednak wskazane, aby spuszczać je ze smyczy na otwartym, nieodgrodzonym terenie, ze względu własnie na fakt, że mogą stać się głuche na polecenie, gdy są zaaferowane pogonią. Szczególnie niebezpieczne może się to okazać na terenie nieznanym przez nas czy przez psa oraz na tych sąsiadujących z ulicami.

© petyourdog.com

W domu nie sprawiają wielu problemów – nie gubią zbyt wiele sierści (co nie zmienia faktu, że trzeba ją wyczesywać), nie mają typowego mocnego psiego zapachu, a czasami są na tyle leniwe, że wystarczy im tylko krótki spacer. Jednak nawet w najgorsze dni, powinien być energiczny i trwać co najmniej 20 minut. Oczywiście, jako psu myśliwskiemu, należy mu zapewnić zajęcie, aby się nie nudził – warto pomyśleć o porannym joggingu, przebieżkach po lesie, spotkaniach z innymi psami. Są ponadto chętne do nauki i dosyć szybko się uczą, zwłaszcza, jeśli zachętą do nauki jest jedzenie.

Na dzień dzisiejszy największym problemem dotyczącym gończych Hamiltona jest kupno szczeniaka. Hodowli jest bowiem bardzo mało, a koszty importu szczeniaka są wysokie.

Nazwy: Hamiltonstövare, Hamilton hound, gończy Hamiltona, Swedish Foxhound.
Przeznaczenie pierwotne: Polowanie na lisy i zające.
Przeznaczenie obecne:  Pies myśliwski, do towarzystwa.
Wielkość i waga: 22-27 kg, 46-60 cm.
Długość życia: około 12 lat.
Umaszczenie:  rude z czarnym siodłem i białymi znaczeniami.

© Załoga Chartykasa