The Vamps ft Demi Lovato – Somebody to you.mp3
 VII grupa FCI

FCI 224/VII.1  |  Holandia

Najogólniej rzecz biorąc, drentse patrijshond ma charakter spaniela i setera, a aportuje jak retriever. Pochodzi z holenderskiej prowincji Drenthe, od której też wywodzi się jego nazwa. Choć pierwotnie używany był do polowania na ptactwo, świetnie nadaje się do pracy w polu i na bagnach. Dobrze radzi sobie także z niewielkimi futerkowacami, jak króliki, zające, czy lisy.

© dpcna.org

Jest on typowym psem myśliwskich – oddany, posłuszny, z pasją. Posłuszeństwo ma we krwi, także praca z nim jest niezwykle przyjemna, a samo szkolenie nie wymaga wiele pracy. Podczas polowań, pies ten zawsze zostaje w zasięgu broni, nigdy nie oddala się od opiekuna. Dobrze tropi i odnajduje zwierzynę.

Drent jest jednym z tych psów myśliwskich, które poza polowaniami świetnie odnajdują się w środowisku domowym i wspaniale wpasowały się w rolę psa towarzysza. Jest bowiem bardzo łagodny, wesoły, uwielbia towarzystwo człowieka. Dobrze sprawdza się także w kontaktach z dziećmi, jednak lepiej sprawdzi się dla starszych dzieciaków, które będą mogły się z nim bawić i razem z nim spożytkują energię.

© sannas.deviantart.com

Wymaga codziennych, długich spacerów. Najlepsza dla niego będzie możliwość spacerowania po urozmaiconym terenie, dlatego dobrze będzie, jeśli w okolicy mamy las, pola, może jakiś stawek albo jeziorko, gdzie możemy porzucać mu patyki? Nie jest to pies dla leniwych, nieaktywnych ludzi – będzie się nudził i zacznie sprawiać problemy. Musimy pamiętać o tym, żeby zapewnić mu jakiej zajęcie, w przeciwnym razie będzie nieszczęśliwy.

Na ogół zdrowe i niekłopotliwe, mają tendencję do chorowania na progresywny zanik siatkówki oraz dziedziczny stomatocytosis – problem dotyczący czerwonych krwinek.

Nazwy:  Drentse patrijshond, holenderski pies na kuropatwy, dutch patridge dog, drent, dretche.
Przeznaczenie pierwotne:  Polowanie na ptactwo – kuropatwy, bażanty.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Wzrost i waga: 55-65 cm, około 23 kg.
Długość życia:  około 12-14 lat.
Umaszczenie: białe z brązowymi lub pomarańczowymi łatami.

© Załoga Chartykasa