Sylwia Grzeszczak – Flirt.mp3
 Zaburzenia psychiczne

Lęk przed ludźmi może wskazywać albo na zaawansowany zespół pozbawienia bodźców zewnętrznych, albo na złe doświadczenie związane z człowiekiem. Powodem może być także nadmierne i niewłaściwe karcenie.

Jako objawy podaje się podkulanie ogona i drżenie całego ciała na widok człowieka, kładzenie się brzuchem do góry – klasyczne całkowite podporządkowanie, nieme „nie rób mi krzywdy”. spuszczanie wzroku. Pies jest nieufny i ostrożny względem człowieka, może unikać kontaktu i chować się przed nim. Tak wystraszone psy mogą też nie reagować na zwołanie, czy oddawać mocz. Ogólnie rzecz biorąc nie są agresywne, są uległe we wszystkim, co robią.

Przyczyny leżą przede wszystkim w nieprawidłowo przeprowadzonej socjalizacji w pierwszych trzech miesiącach życia psa, także w nieodpowiedniej ilości bodźców zewnętrznych – zwłaszcza w kontaktach z obcymi ludźmi. Pies zaczyna się bać także wtedy, gdy w domu panuje nerwowa atmosfera, sami opiekunowie są nerwowi, przez co pies nigdzie, ani przy nikim nie czuje się bezpieczny. Częstą przyczyną jest także zbyt częste karcenie psa, zwłaszcza wtedy, gdy jest to dla niego kompletnie niezrozumiałe – na przykład, gdy po dłuższej nieobecności wraca do właściciela albo po dłuższym niereagowaniu na zawołanie. Pies wówczas nie kojarzy, dlaczego został ukarany, dla niego jest to kara za powrót, nie za ucieczkę.

Leczenie polega głównie na odbudowaniu i zwiększeniu pewności siebie u psa. Przywraca się także prawidłowe relacje psa z właścicielem oraz na nowo buduje zaufanie wobec opiekunów. Ważnie jest też, aby pies nie reagował lękiem wobec każdego mijającego go człowieka.

© Załoga Chartykasa