Cascada – Fever.mp3
 IX grupa FCI

FCI 352/IX.9  |  Rosja

Rosyjski toy jest pieskiem naprawdę malutkim, za to pełnym wdzięku, uroku, przyciąga wzrok. Choć uznany dopiero w 2006 roku, bardzo szybko zyskał zwolenników na całym świecie. W Polsce wciąż pozostaje pieskiem mało znanym, ale na wystawach można go spotkać i ciężko oderwać od niego wzrok.

© photo-dictionary.com

Podobnie jak chihuahua i malutkie pieski kontynentalne, toye uważa się za jedne z najmniejszych psów świata. Występują w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. Długowłose toye nieco przypominają z wyglądu papillony, przez co mogą być z nimi mylne, bo z daleka naprawdę ciężko je rozróżnić. Różnica jest głównie w uszach – papillony mają uszy motyle, u toyów sierść jest krótsza i bardziej przylegająca. Z kolei krótkowłose bardziej są podobne do krótkowłosej chuhuahuy, o krótkiej, błyszczącej sierści. U tych piesków ważne jest, iż sierść powinna mieć soczysty, intensywny kolor.

Rosyjskie toye to przede wszystkim pieski radosne, pełne życia, o błyszczących, ciekawskich oczach. Choć bardzo nieufne wobec obcych, nierzadko nawet agresywne, swoim są niezwykle wierne. Choć są to psy bardzo małe, są odważne, cięte i potrafią zaleźć za skórę. Jak to mówią: ogromny duch w malutkim ciele. Doskonale adaptują się do nowego środowiska, niestraszne im zmiany otoczenia, a dzięki temu czują się dobrze z dziećmi, dorosłymi, jak i starszymi ludźmi.

Ze względu na swoje rozmiary, są to psy kruche i delikatne, nienadające się dla dzieci! Można je śmiało wziąć jako psa rodzinnego, ale do większych, odpowiedzialnych i świadomych dzieci! Podobnie jak chihuahua, bardzo źle znoszą one duże obciążenia, gwałtowne zabawy i bardzo łatwo można im zrobić krzywdę! Niekoniecznie też należy je trzymać z dużymi zwierzętami – mogą reagować agresywnie i być bojowo nastawione. Dość dobrze reagują jednak na mniejsze zwierzęta – nie przeszkadza im ich towarzystwo i mogą się zaprzyjaźnić.

Rosyjski toy niestety jest pieskiem narażonym na schorzenia. Bardzo często występują u nich problemy z zębami, dlatego powinna to być jedna z pierwszych rzeczy, jakie badamy po kupieniu pieska. Są także podatne na wypadanie rzepki – jest to u nich schorzenie genetyczne! Ze względu na niewielkie gabaryty i delikatność, bardzo łatwo u nich o złamania kości. Psy te nie powinny podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, ani skakać z dużych wysokości.

© psy-pies.com

Nazwy: Rosskyi toy, rosyjski toy terrier, russian toy terrier, rosyjski toy, russian toy, moskiewski terier miniaturowy, russian terrier, moscow toy terrier, moscovian miniature terrier.
Przeznaczenie pierwotne: do towarzystwa.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Długość życia: 10-12 lat.
Wzrost i waga: 20-28 cm, 2,5-3 kg.
Umaszczenie:
  • krótkowłose: rudy, sobolowy czarnopodpolany, brązowopodpalany, oraz błękitnopodpalany.
  • długowłose: czarne i brązowe podpalane, wszystkie odcienie czerwonego z nalotem czarnym lub brązowym.

© Załoga Chartykasa