Timmy Trumpet – Freaks.mp3
 I grupa FCI

FCI 287/I.2  |  Australia

Tam skąd pochodzi, na rozległych australijskich terenach, radzi sobie doskonale. Jest tam popularnym psem rodzinnym, na co dzień pędząc bydło podczas długich i wyczerpujących wypraw. Są przede wszystkim wytrzymałe i wszechstronne, pracując cicho i dokładnie, kontrolując bydło praktycznie bez wysiłku. Cattle dogi powstały prawdopodobnie na skutek skrzyżowania ze sobą krótkowłosego collie o umaszczeniu merle, dingo, dalmatyńczyka, kelpie i bullterriera.

Ciekawostką może być to, iż szczenięta tej rasy rodzą się całkowicie białe, jak w przypadku dalmatyńczyków. Z wiekiem pojawiają się czerwone lub niebieskie plamy, by w dorosłości stworzyć umaszczenie dereszowate. Są to psy dobrze zbudowane, zwarte i proporcjonalne, silne, fizycznie, jak i psychicznie, przyzwyczajone do samodzielnej pracy i długich godzin w samotności.

Australian cattle dog zwany jest psim dynamitem – niezmordowany o ogromnym temperamencie, a do tego dość twardy, co sprawia, że nie jest to pies dla każdego. Jego temperament, choć najbardziej charakterystyczny, bywa też największym problem dla właścicieli. Zwłaszcza tych, którzy nie do końca przemyślą sobie jego kupno. W stosunku do ludzi jest przyjazny, choć może być nieufny, za to w stosunku do zwierząt, cóż, może być konfliktowy w stosunku do zwierząt dominujących, gdyż sam przejawia skłonności dominacyjne nad innymi zwierzętami i nie lubi w tej sferze sprzeciwu. Może się wydawać uzależniony od adrenaliny – gdy ma zły dzień sam szuka sobie atrakcji, dosłownie wdaje się w bójki.

Jest to pies, który musi pracować, mieć zajęcie, dlatego idealnie nadaje się dla osób niemalże ekstremalnie aktywnych, które kochają sport i aktywny tryb życia. Nadają się on do każdego sportu – uczy się szybko i chętnie, lubi współpracować z człowiekiem. Ale uwaga, doskonale wychwycą naszą niekonsekwencję, słabości i z premedytacją wykorzysta to przeciwko nam, dlatego ważne jest, aby przygarniały je tylko i wyłącznie osoby doświadczone.

Ogromnym problem w przypadku tych psów jest instynkt pasterski. Jako psy zaganiające, australian cattle dogi mają tendencję do chwytania za łydki, tak jak łapią zawsze bydło, poganiając je. Choć dorosły może tego nie odczuć, bolesne może się to okazać dla małych dzieci. Choć dobrze dogaduje się z całą rodziną, jest psem jednego pana, będzie wierny tylko jednej osobie i tylko jej będzie prawdziwie słuchać. Dlatego rodziny powinny poważnie przemyśleć wybór ACD jako psa rodzinnego i się zastanowić, czy naprawdę poradzą sobie z jego instynktem. Są bardzo łakome, za smakołyk zrobią praktycznie wszystko.

Ogólnie rzecz biorąc catlle dogi to psy odporne, zdrowe i długowieczne – najstarszy pies tej rasy zwał się Bluey, zmarł mając 29 lat i 5 miesięcy, w 1939 roku. Nie są to psy chorowite, nieznane są u nich choroby genetyczne, ale dosyć często obserwuje się u nich wrodzoną gluchotę.

Nazwy: Australian cattle dog, Australijski pies pasterski, Australian Blue Heeler, Australian Queensland Heeler, ACD, australijski pies zaganiający, australijski pies do bydła, blue heeler, red heeler, Queensland Blue Heeler, Australian Heeler
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie bydła.
Przeznaczenie obecne: zaganianie bydła.
Wzrost i waga: 43-51 cm, 13-21 kg.
Długość życia: często ponad 15 lat.
Umaszczenie: błękitne dereszowate lub rude dereszowate.

© Załoga Chartykasa