Jordin Sparks ft Big Time Rush – Count on you.mp3
 X grupa FCI

FCI 162/X.3  |  Wielka Brytania

Pierwotnie niewielkie whippety były psami myśliwskimi i wyścigowymi, przez wielu uznawany za ideał psa wyścigowego – proporcjonalny, szybki i zwinny. Mówi się o nim, iż jest specyficznego rodzaju skrzyżowaniem greyhounda, charcika włoskiego i wysokonożnych terierów. Był myśliwym polującym za pomocą wzroku, niezwykle bystrym i czujnym.

© animalplanet.com

Początkowo oprócz znanego nam dziś krótkowłosego whippeta, istniała także odmiana szorstkowłosa, lecz została bardzo szybko wyeliminowana z hodowli. Można dziś za to spotkać jego długowłosą odmianą, jednak wciąż trwają spekulacje, czy jest to odmiana whippeta, czy zupełnie odmienna genetycznie rasa. Whippety ze względu na swe niewielkie rozmiary i charakter szybko stały się najpopularniejszą odmianą chartów.

Whippety są psami niezwykle uczuciowymi, nade wszystko uwielbiają sprawiać radość opiekunowi. Łatwo dają się ułożyć, dzięki czemu nadają się nawet dla niedoświadczonego opiekuna. Są dosyć posłuszne nawet bez szkolenia, wynika to z ich natury. Są psami tolerancyjnymi nawet wobec obcych osób, bardzo szybko dostosowują się do nowych sytuacji.

© warrenphotographic.co.uk

Whippet jest zupełnie inny, niż reszta chartów. Nie potrzebuje on tyle ruchu i przestrzeni, co więksi kuzyni. Doskonale odnajdzie się w niewielkim mieszkaniu, jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. Najlepszym towarzyszem dla niego będzie osoba wrażliwa i spokojna, ale dopasuje się także do osób o sportowym trybie życia, także w życiu rodzinnym, byleby mógł przebywać w towarzystwie człowieka. Musimy pamiętać o tym, aby nie spuszczać ich ze smyczy w mieście.

Charty te nie powinny przebywać długo same, źle bowiem znoszą samotność. Jako pies myśliwski, może zerwać się do biegu, na przykład za latającymi liśćmi, ale tendencje te ma głównie w wieku szczenięcym. Bardzo dobrze dogadują się też z dziećmi – uwielbiają zabawy, potrafią znaleźć z dziećmi wspólny język i być wspaniałymi kompanami długich dziecięcych zabaw.

© fotocommunity.de

Dużym minusem whippetów jest ich niezwykle wrażliwa skóra, wymagająca dużej uwagi i uważnej pielęgnacji. Bardzo często psy te cierpią na alergie kontaktowe i pokarmowe, starszy psy miewają problemy z kręgosłupem. Są też bardzo wrażliwe na trudniejsze warunki pogodowe, dlatego latem niezbędna będzie ochrona przeciwsłoneczna w postaci specjalnych kremów, a zimą psie ubranka i buciki. Należy też zwracać dużo uwagi na ich żywienie – niezbędne są mniejsze i częstsze posiłki, by uniknąć dokuczliwych problemów.

Nazwy:  Whippet, chart angielski, english whippet, snap dog.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski, wyścigowy.
Przeznaczenie obecne:  pies do towarzystwa,wyścigowy.
Wielkość i waga:  44-51 cm, 10-20 kg.
Długość życia: 12-15 lat.
Umaszczenie:  dopuszczalne wszystkie kolory i ich kombinacje.

© Załoga Chartykasa