Ellie Gouldling ft Calvin Harris – Outside.mp3
 Niezrejestrowane

Niezarejestrowane  |  Grecja

O psach tej rasy mówi się, iż są rasa starożytną, pierwotną rasą Grecji, nieco takim jej symbolem. W języku greckim nazwa alopekis oznacza „mały lis” lub „lisopodobny”, gdyż mają mocno lisi wygląd. Jest to tak stara rasa, iż była wymienia przez tak znanych pisarzy klasycznych, jak Arystoteles, Ksenofont czy Arystofanes, a także przedstawiane na ceramikach, rzeźbach, statuetkach, czy pomnikach nagrobnych.

© easypetmd.com

Alopekis wydaje się być rasą, która sięga do samego początku – łączy w sobie cechy psa myśliwskiego, pasterskiego, a także obronnego, co więcej ma prymitywne cechy budowy i zachowanie. Jest psem sprzed selekcji hodowlanej, reprezentującym pierwotność psów. Bardzo możliwe jest, iż potomkowie tych psów przedostali się do Europy Północnej i przyczyniły się do powstania takich ras, jak welsh corgi, czy lancashire heeler. Pomimo upływu wieków, alopekis wiele się nie zmienił, wciąż przedstawia typowy pierwotny typ, zachował także pierwotne przeznaczenie – wciąż jest sem typowo pasterskim (stada owiec i kóz), zaganiającym (stada była), a także obronnym i rodzinnym.

Do niedawna populacje alopekisa były obene w całej Grecji, wciąż są niezwykle popularne. Zostały nieco wyparte przez obce rasy psów, masowo sprowadzane do Grecji w latach 70. i 80. Są to psy niezwykle odważne i silne, jak na swój rozmiar. Definitywnie wielofunkcyjne, nadają się zarówno do życia na wsi, jak i w mieście. Są wiernymi i oddanymi towarzyszami. Niestrudzony, chętny pomocnik, bardzo wesoły i przyjacielski, chętnie spędza czas w towarzystwie człowieka. Są to psy o wysokim poziomie inteligencji, bardzo łatwe do wyszkolenia. Zdrowe, odporne, zdecydowanie długowieczne – często dożywają wieku ponad 18 lat. Nie są to psy wymagające, radzą sobie, jeśli są pozostawione samym sobie przez większość dnia. Jest wiecznie wesoły, zabawny, z chęcią rozśmieszy właściciela, gdy ten ma gorszy dzień. Jest ceniony przez Greków kiedyś, jak i dziś

© wikipedia.com

Alopekisa uważa się za cenne dziedzictwo Grecji, ponieważ stanowi żywy pomnik Europejskiej psiej ewolucji. Tworzy on unikalną populację psów, dzieląc się zdrową i unikalną pula genów. Jednak dzisiejsze czasy działają na niekorzyść tej rasy. Najgorzej radzą sobie psy na wsiach – często zatruwają się stosowanymi pestycydami, obserwowana jest wysoka śmiertelność szczeniąt, a także niechęć wiejskich właścicieli do opieki weterynaryjnej.

Istnieje specjalna grupa miłośników rasy w Grecji, którzy walczą o uznanie jej, jak i kilku innych rodzimych ras przez Grecki Związek Kynologiczny. Starają się oni zwrócić uwagę na trudną sytuację rasy i jej zbliżające się zagrożenie wyginięciem. Niestety jest to rasa niezwykle zróżnicowana i ciężko ustalić jej jeden typ.

© wikipedia.com

Nazwy: Alopekis, alopecis, pseudonimy: Alepouditsa, Bobis, Bouboudi, Moropa, Venetaki
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski, pasterski, obronny, rodzinny.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, pasterski, obronny, rodzinny.
Wzrost i waga: 20-30 cm, 3-7 kg.
Długość życia: minimum 12 lat, często powyżej 15.
Umaszczenie:
  • trzy typy sierści: krótkowłose, szorstkowłose, długowłose.
  • umaszczenie dowolne. 

 © Załoga Chartykasa