Kamil Bednarek – Chwile jak ta.mp3
 Wychowanie

Pies zachowuje się tak, jakby zapomniał naukę porządku. Dlaczego?

Pies nie robi tego specjalnie, chociaż zdarza się, że nie powtarzane zachowania zostają zapomniane, zwłaszcza wtedy, gdy wszyscy członkowie rodziny nie są konsekwentni i każdy preferuje własne zasady. Pies zapomina też o nauce w pewnych okolicznościach:

  • znakowanie środowiska związane z płcią – na przykład nieznany teren jak dom znajomego. Dla niego wydaje się to być normalne, że znakuje obcy teren swoja obecnością.
  • zamieszanie w domu, na przykład przyjęcie – pies czuje się osaczony i podekscytowany ruchem i masą ludzi tłoczącą się w domu.
  • zmiana „przewodnika sfory” w domu – może to być dla psa stresujące wydarzanie.
  • emocjonalne rozchwianie w rodzinie – nie od dziś wiadomo, że emocje człwieka są doskonale wyczuwalne przez psa, świetnie odbiera nasza złość, smutek, czy rozterki.
  • przybycie innego zwierzęcia.
  • proces szkolenia nie został doprowadzony do końca – pewnie sytuacje wciąż moga być dla psa niejasne.
  • moczenie symbolizujące uległość.
  • strach, stres lub niepokój.
  • nadmierna ekscytacja.
  • problemy zdrowotne.

Warto dokładnie obserwować psa, aby dowiedzieć się, jaki problem dotyczy go w danym momencie i jak go rozwiązać.

Czy powinno się używać obroży zaciskowej podczas szkolenia?

O obrożach zaciskowych było dosyć głośno. Część szkoleniowców je stosuje, część nimi gardzi. Zasada działania takiej obroży polega na tym, że jak pies ciągnie na smyczy, łańcuch zaciska się wokół szyi, powodując ból i uniemożliwiając oddychanie. Jeśli przypadkiem założymy go źle, nie rozluźni się i cały czas będzie dusił psa.

Obroża zaciskowa nie jest konieczna podczas szkolenia! Jak dla mnie jest zupełnie niepotrzebna i nie powinna wchodzić w listę rzeczy, które stosujemy w trakcie szkolenia. W zupełności wystarczy, jeśli użyjemy zwykłej smyczy i obroży, szelek, specjalnej linki, ewentualnie obroży półzaciskowej.

Jakie przysmaki są dobrą nagrodą podczas nauki?

Przede wszystkim takie, które pies lubi! Nie możemy stosować jako zachęty czegoś, co psu szkodzi, albo na co nie reaguje entuzjastycznie i nie chce tego zjeść. Musza być także zdrowe, pachnące, dobrze sprawdzają się kawałki suszonej wątroby oraz te na bazie drożdży i zawierające związki mineralne.

Nie używajmy wielu smakołyków, nie przekarmiajmy psa. Jeśli szkolenie jest dłuższe warto zamiast smakołyków użyć porcji karmy przeznaczonej na ten okres. Jeśli z kolei pies nie jest zainteresowany jedzeniem, znajdźmy zabawkę (najlepiej piszczącą) albo obdarzmy go ogromną ilością czułości i pochwał za dobrze wykonane zadanie.

© Załoga Chartykasa