Casacada – A neverending dream.mp3

 Pielęgnacja

 

Wiele osób kupuje psy, nie zważając na to, że ich piękny wygląd jest wynikiem codziennej pielęgnacji i wielogodzinnych sesji pielęgnacyjnych. Przed kupnem jakiejkolwiek rasy, zwłaszcza psów z gęstym podszerstkiem i długowłosych, warto się dowiedzieć, na czym właściwie polega ich pielęgnacja, a dopiero potem zastanowić się nad tym, czy mamy na to czas, cierpliwość i pieniądze.

Czesanie jest podstawą psiej pielęgnacji. Pomaga nam pozbyć się wszelkich paprochów, kawałków gałęzi, liści, kurzu i zapobiec powstawaniu kołtunów. Co ważniejsze, musi ono poprzedzać kąpiel. Mówimy tu głównie o rasach długowłosych i z gęstym podszerstkiem. Jeśli tego nie zrobimy, po kąpieli będziemy mieli do czynienia z filcem, kołtunami, w najlepszym przypadku z poplątaną sierścią. Wyczesać psa musimy także zanim go wytrymujemy. Niezależnie od rodzaju zabiegu, należy czesać i szczotkować psy w zależności od rodzaju szaty i, co najważniejsze, przyborami do nich przeznaczonymi!

Warto też pamiętać o tym, że w okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość czesania, dzięki czemu ograniczymy ilość sierści znajdującej się na naszych meblach i ubraniach. Niestety nie wszystkim rasom częste szczotkowanie służy – zalicza się do nich na przykład collie, a innych, takich jak węgierskie puli w ogóle się nie czesze i bardzo rzadko kąpie.

W przypadku kąpieli mówi się, że nie należy kapać psa często, raczej w nagłych wypadkach, uważając, by woda nie dostała się do nosa i uszu. W sklepach zoologicznych jest dziś tak duży wybór kosmetyków do kąpieli, że bez większego problemu znajdziemy taki, który będzie właściwy dla naszego psa. To samo tyczy się odżywek – czasami warto użyć odżywkę, na przykład dla zmiękczenia sierści lub podkreślenia jej koloru, zwłaszcza u tych, u których może blaknąć z wiekiem. Nie należy też szaleć z kąpielą tuż przed zbliżającą się wystawą – rzadko kiedy daje to pożądany efekt…

Czasami sztuką jest wysuszenie psów po kąpieli. Tam, gdzie sierść ma być puszysta – suszymy pod włos, zaś gdy ma przylegać do ciała – z włosem. Niektóre psy trzeba suszyć w różnych kierunkach, gdyż sierść ma wyglądać inaczej w różnych partiach ciała. Przy suszeniu można sobie pomóc, modelując włos szczotką. Lecz, to, co jest najważniejsze w pielęgnacji psa – nigdy nie używamy kosmetyków przeznaczonych dla ludzi!

© Załoga Chartykasa