Indila – S.O.S.mp3
 IX grupa FCI

FCI 231/IX.5  |  Tybet

Spaniele tybetańskie to psy niewielkie, ale za to bardzo ruchliwe i żwawe. Wywodzą się z owianego tajemnicą Tybetu, gdzie były trzymane głównie ze względu na swoją czujność, co było ważne, ze względu na fakt, jak niebezpieczna była to okolica. Wizerunki psa, które zachowały się do dziś mogą sugerować, iż był to pies ceniony przede wszystkim przez zamożną część społeczeństwa, jednak tak naprawdę trzymane były głównie na wsi.

Poza granicami Tybety były przez długi czas nieznane, pierwsza oficjalna wzmianka w Europie o tych psach datowana jest dopiero na 1846 rok – wystawa psów rasowych w Birmingham. Sama rasa została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 1961 roku.

© foto-community.de

Tibbie nie mają typowych cech psów miniaturowych, nie są tak pobudliwe i wszędobylskie, jednakże mimo wszystko nie są to psy kanapowe. Najlepiej odnajdują się w roli stróża domu, wychwytując wszelkie niepokojące sygnały.

Charakterystyczną cechą jest duma tego małego psa, niekiedy wręcz przesadna. Bardzo łatwo się obraża, jeśli jest karany za coś, czego nie zrobił. Jest to pies, którego wyszkolimy, nagradzając za każdą dobrze zrobioną rzecz. Zdecydowanie odradza się krzyki i karanie, gdyż nie tylko nic nimi nie zdziałamy, ale nawet skutecznie zniechęcimy psa do posłuchu. Spaniele tybetańskie, na które się krzyczy, których się nie szanuje będą nie tylko krnąbrne i nieposłuszne, ale także będą nas traktowały z rezerwą.

Psy te bardzo szybko przystosowują się do różnych warunków życia – mogą mieszkać zarówno w niewielkich mieszkaniu, jak i wielkim domu z ogrodem. Bez problemu dostosuje się do życia rodzinnego, jak i starszej osoby. Jedynym warunkiem jest zapewnienie mu długich spacerów. Nie poleca się go dla małych dzieci, ale dobrze dogaduje się ze starszymi pociechami.

© animale.ro

Mówi się o tych psach, iż są niezwykle podobne do kotów. Ich ulubionym miejscem jest parapet, skąd mogą obserwować podwórze i mieć oko na wszystko. Mimo wszystko bardzo źle znoszą samotność, dlatego nie nadają się dla tych, którzy nie są w stanie poświęcić psu czasu.

Na ogół zdrowe, mogą zapadać na dysplazję stawu biodrowego. U niektórych osobników obserwuje się także alergie skórne. Spaniele te cierpieć mogą na dwie dziedziczne choroby: progresywny zanik siatkówki, nefropatię nerek oraz zespolenie wrotne.

© foto-community.de

Nazwy: spaniel tybetański, tibby, tibetan spaniel, Tibet-Spaniel, Simkhyi, Tibbie.
Przeznaczenie pierwotne: pies do towarzystwa, stróż.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa, stróż.
Waga i wzrost: 25 cm, 4-6,5 kg.
Długość życia 12-15 lat.
Umaszczenie: dopuszczalne wszystkie odmiany barwne.

 © Załoga Chartykasa