Camera Can’t Lie – Last Dance.mp3
 VIII grupa FCI

FCI 126/VIII.2  |  Walia

Początkowo używany do polowań na drobne ptactwo, obecnie jest serdecznym i pełnym energii towarzyszem człowieka. Choć niezwykle podobny do swego angielskiego kuzyna, nigdy nie stał się tak popularny, jak on. Jest to niezwykle elegancki pies o prostym, jedwabistym włosie. Jego nazwa wywodzi się z angielskiego „spring game”, co oznacza tyle, co „tropić, wyszukiwań zwierzynę” i idealnie odzwierciedla to, co ten pies robi najlepiej. Hodowcy nigdy nie starali się rozdzielać ten rasy na linię użytkową i wystawową, dlatego wystawowy pupil bez problemu sprawdzi się także w polu.

© vetstreet.com

Nikt nie jest w stanie zrozumieć, dlatego springer walijski jest tak rzadko spotykany, choć jest niezwykle podobny do swego angielskiego kuzyna. Jest one psem niezwykle inteligentnym i sprytnym, wykazującym się cierpliwością w stosunku do tego, co robi. Jak każdy spaniel jest radosnym i wesołym, czarującym i towarzyskim kompanem. Co więcej, jako pies myśliwski jest on niezwykle żywy i energiczny, w pracy niezmordowany i zbyt łatwo się nie poddaje. Potrzebuje jednak serdecznego i choć konsekwentnego, to jednak łagodnego właściciela, gdyż bardzo źle reaguje na krzyki i kary,

Zdecydowanie nie jest to pies, którego można zostawić godzinami samego, nie daj boże w budzie na podwórku. Springer łaknie kontaktu z człowiekiem, jego obecności i towarzystwa. W domowej atmosferze jest niezwykle czułym, miłym i przyjacielskim psem. On pierwszy będzie nas witał w domu, po dłuższej nieobecności jest w stanie przywitać się nawet z kotem. Jego niezwykłe przywiązanie i wierność mogą się okazać nie lada problemem, dla tych, którzy dużo czasu spędzają poza domem – springery mają niemalże paniczny lęk przed samotnością. Ze strachu gotowe są zdemolować mieszkanie, często też popuszczają ze strachu na dywany lub kanapy. Dla mieszkających obok nas sąsiadów szczególnie uporczywe może być wycie samotnego psa.

© animal.discovery.com

Niekwestionowanym plusem tej rasy jest uwielbienie dla dzieci. Dla tych, które z nimi dorastają staje się nieodłącznym kompanem długich zabaw i pierwszych wypraw w nieznane. Tryskają radością i bez względu na to, jak jest zimno, mokro, brzydko, one zawsze są pozytywnie nastawione w stosunku do swych małych przyjaciół. W zasadzie nie tracą cierpliwości, a co bardziej natrętnym dzieciom szczekaniem dadzą znać, że zaczynają mieć dość, dlatego, jeśli dziecko wie, co to oznacza, mogą się bawić nawet bez opieki.

Jako pies myśliwski jest niezmordowanym towarzyszem człowieka. W jednej chwili cierpliwie idzie przy nodze, by na rozkaz wyrwać do przodu i wypłoszyć schowaną w krzakach kaczkę. Nie poluje on dla siebie, ale po to, by sprawić przyjemność właścicielowi, a za pochwały jest w stanie zrobić niemalże wszystko. To, o czym musimy pamiętać, to właśnie fakt, że jest psem myśliwskim i musimy dać mu możliwość wykazania się tymi umiejętnościami.

© fotocommunity.de

Jeśli zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu i zajęcia, bez problemu odnajdzie się w mieszkaniu. Bardzo chętnie bierze on udział w życiu rodzinnym, dlatego nie powinien być spychany na dalszy plan. Należy zapewnić mu odpowiednią ilość uwagi, pieszczot i czułych słów, by nie czuł się odepchnięty. Latem należy uważać, gdyż jego gęsta sierść może się przegrzewać i nawet doprowadzić do udaru, dlatego musi mieć stały dostęp do cienia, chłodnego miejsca i wody! Bardzo ważna jest także socjalizacja, gdyż zbyt mała ilość bodźców może sprawić, że wyrośnie na psa bardzo lękliwego i nerwowego. Właściwie przez całe życie trzeba mu pokazywać nowe rzeczy i uczy, aby się ich nie bał, gdyż dość łatwo go wystraszyć.

Nazwy: Springer spaniel walijski, welsh springer spaniel, Welsh Springer Welsh Cocker Spaniel Welsh Starter, Welshie.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na ptactwo oraz drobną zwierzynę.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 46-48 cm, 15-25 kg.
Długość życia: około 13 lat.
Umaszczenie:  rudo-biała.

© Załoga Chartykasa