Skillet – The older I get.mp3

 Klasyfikacja ras

W terminologii kynologicznej łapy i postawa psa są bardzo ważne. Często, gdy któraś z tych dwóch jest nieprawidłowa, pies zostaje zdyskwalifikowany lub jego ocena jest bardzo zaniżona, w zależności od nasilenia wady.

Łapa psa składa się z mniej lub bardziej wysklepionych palców oraz z poduszek pod palcami. U niektórych ras zdarza się, że występuje błona pławna a także owłosienie stopy i przestrzeni między palcami. To ostatnie charakterystyczne jest między innymi dla chartów afgańskich. Sama błona pławna charakterystyczna jest głównie dla psów aportujących z wody, a także dla niektórych psów pociągowych, stąpających w głębokim śniegu. Wyróżniamy trzy typy łap:

  • łapy okrągłe czyli kocie – w ten sposób określana jest łapa psa, która jest okrągła i zwarta, z dobrze wysklepionymi, krótkimi palcami, a także i opuszki są dobrze wysklepione mocne oraz pokryte grubą skórą. Charakterystyczne dla golden retrievera czy teriera walijskiego.
  • owalne – taki kształt łapy zauważalny jest u psów dzikich, ale także u większości obecnych ras. Jest ona tak samo zwarta i wysklepiona jak kocia łapa, ale zdecydowanie jest ona dłuższa. Takie właśnie łapy posiadają wyżły i owczarki i są one u wszystkich ras wadliwe, z wyjątkiem teriera tybetańskiego;
  • podłużne czyli zajęcze – tak określany jest typ łapy, gdzie palce są wyjątkowo długie, a taką zajęczą łapę mają: chińskie grzywacze, spaniele tybetańskie, borzoje, czy bedlington terriery.

Z kolei jeśli chodzi o postawy u psa wyróżniamy następujące typy, zwane też frontami:

  • Postawa iksowata, – że podramię jest wykrzywione na zewnątrz, zaczynając od łokcia. Przy takiej postawie łapy są w mniejszym albo większym stopniu wykręcone na zewnątrz. U większości psów taka postawa jest wadliwa i czasem bywa ona skutkiem złego odchowania, ale są również takie psy, u których taka iksowata postawa jest prawidłowa. W skrajnej postaci zauważalna ona jest u pekińczyka. Lekko iksowata postawa jest zauważalna u spanieli tybetańskich. Taką postawę mają psy krótkonogie, o głębokiej klatce piersiowej z wyraźnym przedpiersiem, a zdecydowanie jest ona obowiązkowa, żeby zachować odpowiednią równowagę frontu. Podramię musi być wykrzywione, w taki sposób, żeby opasywało klatkę piersiową. Taki właśnie front posiadają psy rasy basety, jamniki oraz welsh corgi cardigan.
  • Front Teriera – w ten sposób określany jest front, w którym przy oglądaniu z przodu i z boku, widać, że obie kończyny są idealnie proste oraz równoległe.
  • Front zbieżny – taki front jest charakterystyczny dla psów rasy bedlington terier, którego przednie łapy są proste, ale w łokciach są szerzej ustawione, natomiast na ziemi dosyć blisko siebie.
  • Front szeroki – taki front jest zauważalny u psów rasy buldog angielski, a także pekińczyk. U większości psów taki zbyt szeroki front jest nieprawidłowy.

© Załoga Chartykasa