One Direction – Strong.mp3
 VIII grupa FCI

FCI 37/VIII.3  |  Portugalia

Portugalskie psy wodne stały się słynne za sprawą Baracka Obamy, prezydenta USA, który zakupił przedstawiciela tej rasy dla swej uczulonej na sierść psa córki. Prawdą jest, że psy te prawie nie linieją, przez co rekomenduje się je dla alergików. Wyróżnia się dwie odmiany tych psów – Cao de Aqua de pelo Ondulado – odmiana o włosach falistych oraz Cao de Aqua de pelo Encaracolado o włosach kręconych.

Portugalczyki są mało znane poza swoją ojczyzną. W Europie najwięcej jest ich właśnie w Portugalii oraz Wielkiej Brytanii, gdzie są bardzo cenione. Uznanie znalazły też w USA. W Polsce znajduje się kilka osobników.

czarny PWD © 4doglovers.gotofx.org

Mają one niezwykle silny instynkt terytorialny – nikt ani nic nie jest w stanie przedostać się na ich terytorium. Wadą, jak i zaletą jest bardzo donośny głos tych psów, który z pewnością przepędzi niejednego intruz.. Jednakże może to być bardzo uciążliwe, zwłaszcza, gdy mieszkamy w mieście. Głośne szczekanie nie do końca musi przypasować sąsiadom.

Rasa ta przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają psy wierne, przywiązane, pokazujące swe emocje. Portugalczyki właśnie takie są – kochają swego pana najbardziej na świecie, są gotowe zrobić dlań wszystko. Usilnie szukają kontaktu z nim, dlatego nie powinno ich się zostawiać samych – bardzo źle to znoszą. Niestety okazywanie emocji może być nieco uciążliwe – psy te mają w zwyczaju witać się skacząc i liżąc po twarzy wszystkie znane osoby.

brązowy PWD ©  imagejuicy.com

Portugalski pies wodny nie sprawia wielu problemów wychowawczych – są inteligentne, łatwo i chętnie się uczą. Idealnie sprawdzą się u osób energicznych, pełnych życia i wysportowanych, gdyż same są niezwykle energiczne i aktywne – nie jest to typ psa, który siedzi w miejscu. Najlepszy dlań będzie rozległy teren, gdzie może się wybiegać, dużo zabaw i zajęcia. Jeśli jesteśmy leniuchami – zapomnijmy o nim, nie będzie z nami szczęśliwy.

Nie jest to rasa agresywna w stosunku do obcych – odnoszą się z rezerwą, zarówno do ludzi, jak i zwierząt. Potrzebują odrobinę czasu, by się przyzwyczaić, ale gdy już zaakceptują daną osobę, staje się ona kolejnym członkiem ich rodziny.

Największym problemem u tej rasy może się okazać pielęgnacja sierści – rośnie ona bardzo szybko i trzeba ją regularnie podcinać. W przeciwnym razie wchodzi na oczy, co utrudnia widzenie i może powodować podrażnienie spojówek, może też podrażniać skórę, co prowadzi do wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Najbardziej polecane jest cięcie na lwa – umożliwia lepsze dbanie o sierść oraz poruszanie się psa w terenie. Należy pamiętać, że trzymanie tego psa wiąże się z dość wysokimi wydatkami na strzyżenie i specjalne przyrządy do pielęgnacji.

rzadko spotykane białe umaszczenie © petwave.com

Nazwy: portugalskie pies wodny, cão de água Português, Portuguese Water Dog, Cão de Água Algarvio, Portie, PWD, Water Dog, Algarvian Water Dog, Portuguese Fishing Dog, Cão Pescador Português.
Przeznaczenie pierwotne: praca z rybakami.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, pies stróżujący, aporter.
Wielkość i waga: 43-57 cm, 16-25 kg
Długość życia: 10-14 lat
Umaszczenie: białe, czarne, brązowe, dopuszczalna mieszanka barw oraz białe znaczenia.

 © Załoga Chartykasa