Taylor Swift – Shake it off.mp3
 III grupa FCI

FCI 259 III.2  |  Japonia

Przodkowie japońskiego teriera przybyli do Japonii wraz z holenderskimi żeglarzami i powstała najprawdopodobniej na skutek krzyżowania przybyłych psów z foksterierami, toy terrierem i miniaturowym bullterrierem.

Obecnie jest to rasa unikalna na świecie o dość niewielkiej puli genów, co stwarza wiele problemów natury genetycznej.

 © royal-canin.ca

Jest to niewielki piesek o smukłej sylwetce i charakterystycznej bardzo krótkiej i gładkiej sierści, której długość nigdy nie przekracza dwóch milimetrów. Dzięki temu praktycznie nie wymaga pielęgnacji, ot okazjonalne czesanie, żeby zebrać włosy, które już wypadły.

Wśród miłośników znane są ze swego pogodnego usposobienia i bycia dosłownie maskotką domu. Trudno nazwać go pełnokrwistym terierem, nie ma ich charakteru. Jest bardzo czuły, wrażliwy i lojalny wobec swego pana. Bywa natarczywy, gdy pragnie, by poświęcać mu uwagę i w okazywaniu uczuć, co czasami może być kłopotliwe.

Uwielbiają swojego właściciela, niemalże go wielbią i najchętniej nie opuszczałby go na krok. Jeśli chcemy mieć takiego, zapomnijmy o wychodzeniu na dłużej i zostawianiu go samego – pękłoby mu serce. One po prostu nie znoszą samotności i bycia z dala od ludzi. Są bardzo wrażliwe na wszystko, co mogą odebrać jako próbę zranienia właściciela – wszelkie sytuacje, które mu nie odpowiadają oznajmi głośnym i natarczywym szczekaniem. Nawet wtedy, gdy będzie to zwykła sprzeczka albo głośniejsza wymiana zdań.

 © royal-canin.ca

Plusem może być to, iż bardzo chętnie i szybko uczą się nowych sztuczek. Kluczem do tresury jest bycie delikatnym, acz konsekwentnymi. Krzykami i naganami wiele nie zdziałamy. Są też bardzo dobrze nastawione do dzieci, pod warunkiem, że te są na tyle mądre, żeby nie traktować ich jak zabawkę, nie są natrętne i brutalne. Dobrze dogadują się z innymi psami, a jeśli poświęcimy trochę uwagi, możemy bardzo łatwo przyzwyczaić je do obcowania z mniejszymi lokatorami, jak kot, czy świnka morska.

Nazwy: terier japoński, nihon teria, nippon terrier, japanese terrier, nihon Terrier, Kobe Terrier Mikado Terrier, Oyuki (śnieżny) Terrier.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na szczury, aportowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 30-33 cm, 4,5-6 kg.
Długość życia: 12-14 lat.
Umaszczenie:  tricolor o czarnej głowie.

 © Załoga Chartykasa