JLS – One call away.mp3
 Pierwsza pomoc

Do przyczyn niedowładu tylnych kończyn należy dyskopatia (wypadnięcie jądra miażdżystego) – szczególnie narażone są psy między 3, a 8 rokiem życia, ras jamnik, buldog francuski i pekińczyk. Jest ona najczęstszą przyczyną i objawia się problemami z poruszaniem tylnymi łapami i ostrą reakcją na dotykanie kręgosłupa. Pies odczuwa silny ból, wskutek którego kręgosłup jest wygięty, a mięśnie brzucha niezwykle napięte.

Może to prowadzić do zaburzenia przewodzenia nerwowego w kręgosłupie, co może skończyć się paraliżem tylnych kończyn. Najgorsze rokowanie mają psy, które wloką tylne łapy za sobą, praktycznie nie ma dla nich nadziei…

Inną przyczyną jest spondyloza kręgosłupa, polegająca na zniekształceniu trzonów kręgowych – pojawiają się na nich dzioby, które trą o siebie i powodują ból. Mogą uciskać gałązki nerwowe, co powoduje ból i może prowadzić do niedowładu.

Leczenie ogranicza się właściwie do podawania środków przeciwbólowych, uspokajających, a także witamin z grupy B. Gdy jest potrzeba, podaje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne, chondroityny, glukozaminy, a nawet poddaje się operacji. W obu przypadkach pomocna jest fizykoterapia i pływanie połączone z hydroterapią. 

© Załoga Chartykasa