Liber ft Natalia Szreder – Teraz Ty.mp3
 X grupa FCI

FCI 193/X.1  |  Rosja

Chart rosyjski był niegdyś uwielbiany przez rosyjską arystokrację. Wydaje się być psem arystokratycznym, pełnym wdzięku i majestatu. Był jednym z symboli carskiej Rosji, niemalże całkowicie wytępiony w trakcie rewolucji październikowej. Jest ściśle związany z historią Rosji, także z jej specyficznego rodzaju kulturą narodową. Był hodowany przede wszystkim do polowań na wilki – była to w tamtym czasie rozrywka typowa dla rosyjskiej arystokracji.

Borzoj nie jest psem dla każdego, wymaga stanowczego i konsekwentnego wychowania już od maleńkiego. Jest psem typowo stadnym, kupując go warto pomyśleć o drugim psie do towarzystwa, bo na pewno nie będzie szczęśliwy, spędzając samotnie wiele godzin. Co najważniejsze – trzeba dbać o kondycję tego wymagającego psa. Nie jest to rasa nadająca się do życia w mieszkaniu, będą się w nim dusić. 

Dla charta rosyjskiego najlepszy będzie specjalnie przygotowany wybieg, duży ogród, czy miejsce, w którym może się wybiegać. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu ogrodzonego terenu w obrębie naszego domu, warto pomyśleć o regularnie uprawianym sporcie – na przykład coursingu. W przypadku chartów ważne jest, aby uważać na nie podczas spaceru – mogą się zerwać ze smyczy i wybiec w nieznane, a zawołanie ich z powrotem może być wręcz niemożliwe. Borzoi jest myśliwym typowo wzrokowym, lokalizującym swą zdobycz za pomocą wzroku, dlatego upewnijmy się, czy w miejscu, gdzie go wyprowadzamy nie ma na przykład zajęcy, za którymi mogą pobiec.

Charty rosyjskie w domu zachowują się spokojnie, nie są hałaśliwe i choć ogromne, są bardzo ciche. Bardzo dobrze sprawdza się w roli stróża, ma naturalne predyspozycje w tym kierunku. Potrzebuje bardzo wiele miłości ze strony właściciela, jest czuły, wręcz delikatny. Gdy nie okazujemy mu pieszczot i uwagi, może się czuć odepchnięty i szybko stanie się apatyczny. Pomimo wszystkiego, są to bardzo dobre psy rodzinne, dość mocno przywiązane do swej rodziny. Choć wśród bliskich jest niesamowitym pieszczochem, w stosunku do obcych jest zdystansowany i nieufny. Dosyć dobrze dogaduje się z dziećmi, pod warunkiem, że szanują jego przestrzeń i nie są zbyt nachalne. 

Nazwy: Chart rosyjski, borzoi, borzoj, усская псовая борзая, russian wolfhound, Barzaia, Russischer Windhund, Russischer Wolfshund, Russkaya Psovaya Borzaya, Psovoi
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na wilki, lisy i zające.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Wielkość i waga: 65-85 cm, 35-4 kg.
Długość życia: 10-12 lat.
Umaszczenie: białe ze złotem we wszystkich odcieniach, szarym, czerwonym, czarnym z ciemną kufą, jednolite bądź łaciate oraz pręgowane i płaszczowe.

© Załoga Chartykasa