nutka Kesha – Timber.mp3

czytane VI grupa FCI

FCI 159/VI.1  |  Wielka Brytania

Angielskie foxhoundy zostały wyhodowane na bazie linii liczących ponad 200 lat. Hodowla tych psów od zawsze znajdowała się w rękach ludzi, którzy bardzo starannie prowadzili księgi hodowlane, więc nietrudno prześledzić drzewo genealogiczne każdego z nich.

Foxhoundy to psy o dość lekkiej budowie, duże i zgrabne. Osobniki hodowane w sforach są mniejsze i lżejsze od tych hodowanych na ringi wystawowe. Został pierwotnie wyhodowane do polowania na lisy za pomocą węchu, jest odważnym i namiętnym myśliwym. Jako pies gończy jest on niezwykle energiczny i aktywny, dlatego kompletnie nie nadaje się do mieszkania – zamknięty w czterech ścianach będzie nieszczęśliwy.

© purina.com

Dość dobrze reagują na szkolenie, potrzebują dużej ilości codziennych ćwiczeń. Choć uczą się dość szybko, potrzebują trochę czasu i mnóstwo cierpliwości przy pokazywaniu nowych komend. W pracy są niezmordowane, mogą pracować bez przerwy nawet pięć, sześc godzin. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im zajęcia! Bez tego nie tylko będą nieszczęśliwe, ale mogą także wykazywać zachowania destrukcyjne.

Foxhoundy są bardzo przyjazne wobec ludzie i doskonale dogadują się z dziećmi, jednakże nie jet to typowo rodzinny pies. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych psów oraz zwierząt. Pierwotnie były trzymane w sforach, których liczba wynosiła nawet kilkadziesiąt psów, dlatego kupując psa tej rasy warto pomyśleć o towarzystwie dla niego – nie powinno się ich trzymać w pojedynkę.

© animalplanet.com

Kupując foxhounda, musimy się nastawić na to, iż możemy trafić na psa dominującego. Poziom dominacji w obrębie jednego miotu jest bardzo różny i nigdy nie wiadomo, jak się rozłoży. Jeśli nie jesteśmy typem osoby stanowczej, potrafiącej postawić na swoim, ale i konsekwentnej, wybierzmy szczeniaka bardziej uległego i spokojniejszego. Co więcej, ważne jest czy wybieramy szczeniaka z linii użytkowej czy wystawowej – charaktery miedzy tymi dwoma liniami są bardzo różne! Linia użytkowa będzie bardziej temperamentna i będzie wymagała większej aktywności, niż psy wystawowe, co nie zmienia faktu, że obie będą energiczne, ruchliwe i będą wymagały mnóstwo pracy.

Przy foxhoundach, jeśli nie kupujemy go z myślą o polowaniach, warto pomyśleć o różnych formach aktywności fizycznej – przejażdżki rowerowe, jogging, wielokilometrowe spacery. Bardzo dobrze sprawi się, jako towarzysz w górskich wyprawach, ale przede wszystkim pamiętajmy o konsekwentnej tresurze, ze względu na ich instynkt myśliwski. Nie chcemy w końcu, aby uciekł w pogoni za zającem…

© wikipedia.com

Nazwy:  Foxhound angielski english foxhound, foxhound.
Przeznaczenie pierwotne:  polowanie na lisy.
Przeznaczenie obecne:  polowanie, do towarzystwa.
Długość życia:  10-13 lat.
Wielkość i waga:  29-34 kg, 53-63 cm.
Umaszczenie: Tricolor, brązowo-białe z domieszką żółci.

© Załoga Chartykasa