Bajm – O Tobie.mp3
 Pierwsza pomoc

Przez wypadki mamy na myśli te samochodowe, gdyż są one najczęstsze i najpoważniejsze. Gdy zobaczymy potrąconego psa, nie podnośmy go bez przygotowania! gdyż w ten sposób możemy mu zaszkodzić, zamiast pomóc.

O czym musimy pamiętać?

  • obolały pies może wykazywać agresje! w miarę możliwości nałóżmy psu kaganiec, nawet taki prowizoryczny, zrobiony z kawałka materiału, aby nikomu nie stała się krzywda.
  • pies może być w szoku, a co za tym idzie, nie do końca rozumie, co się z nim dzieje i pomimo złamań może wstać i próbować uciekać. Należy go delikatnie przytrzymać i w miarę możliwości utrzymać w miejscu.
  • jeśli pies nie może się podnieść może to oznaczać uszkodzenie kręgosłupa lub miednicy. W takim wypadku należy jak najostrożniej przenieść go na koc. Tyczy się to także sytuacji, gdy wypadek wydarzył się na ruchliwej drodze – należy wtedy usunąć psa z drogi i przenieść w bezpieczne miejsce.
  • przenosić psa powinny trzy osoby! Jedna przytrzymuje głowę, druga klatkę piersiową, trzecia miednicę. W ten sposób najbezpieczniej przetransportuje się psa. Po umieszczeniu go na kocu, dwie osoby trzymają napięty koc, trzecia podpiera psa na wysokości brzucha.

Najważniejsze jest to, żeby był pozostał nieruchomy. Ma to ogromne znaczenie w przypadku uszkodzeń kręgosłupa – nerwów, jak i samych kręgów, czy złamań. Im bardziej pies będzie nieruchomy, tym większe prawdopodobieństwo, iż nie dojdzie do powikłań. Zobacz też pierwszą pomoc w przypadku złamań i krwotoków.

© Załoga Chartykasa