One Direction – Strong.mp3
 VIII grupa FCI

FCI 336/VIII.3  |  Hiszpania

Pierwotnie hiszpańskie psy dowodne były wykorzystywane głównie do zaganiania stad owiec i kóz, jednakże szybko dostrzeżono, jak bardzo wszechstronny potrafi być. W krótkim czasie został także pomocnikiem w polowaniach, w późniejszych czasach stał się świetnym psem do towarzystwa, pomocnikiem rybaków, a także z powodzeniem pracuje w służbach ratowniczych.

© pies.pl

Jest to jedna z tych ras, które nigdy nie były zagrożone wyginięciem. Andaluzyjczycy traktowali je z wielkim szacunkiem, dzięki czemu bardzo szybko zyskały rozgłos i uznanie na całym półwyspie. Obecnie można je spotkać niemalże na całym świecie. Kto raz będzie miał hiszpańskiego psa wodnego, będzie miał je już zawsze.

Hiszpańskie psy wodne to psy przede wszystkim inteligentne, zrównoważone i wszechstronne. Nadaje się on zarówno na psa pasterskiego, do polowań, stróża, jak i psa rodzinnego, także tam, gdzie są małe dzieci. jednakże zabawy muszą przebiegać pod nadzorem. Są łagodne i wierne, potrzebują kontaktu z człowiekiem. Uczy się szybko i chętnie, powierzone zadanie wykonuje rzetelnie i kompetentnie.

© psy-pies.com

Potrzebują odpowiedniego szkolenia i prowadzenia, gdyż rasa ta jest z natury nieufna i podchodzi z rezerwą do obcych. Od samego początku musi być przyzwyczajany do innych psów oraz małych zwierząt, o ile ma być z nimi trzymany. Co więcej, ze względu na ogromną inteligencję i żywotność, musi mieć zapewniony stałe zajęcie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Zapomnijmy o siedzeniu na kanapie całymi dniami i krótkim spacerze dwa razy dziennie, jest to pies, który uwielbia pracować i nie znosi siedzieć w miejscu. Mając takiego psa warto zainteresować się sportem, z powodzeniem można zostać wolontariuszem w dogoterapii, poszukiwaniu ludzi, może pójćć w kierunku ratownictwa albo pasterstwa.

© fotocommunity.de

Pamiętajmy też, iż jest to rasa długowieczna, siedemnasto- osiemnastoletnie psy nie należą do rzadkości. Jest też rasą generalnie zdrową, nie obciążoną chorobami genetycznymi, nie gubią też sierści – dlatego nadają się dla alergików.

Nazwy: hiszpański pies dowodny, Perro de Agua Español, spanish water dog, SWD.
Przeznaczenie pierwotne: praca z rybakami, zaganianie kóz i owiec, polowanie.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa, polowanie.
Wielkość i waga: 40-50 cm, 14-22 kg.
Długość życia: 10-14 lat.
Umaszczenie: biel, czerń, różne odcienie kasztanu, dopuszczalne białe..

 © Załoga Chartykasa