Jumping Up – Sushy.mp3
 Zdrowie

 

Fobią nazywa się stany lękowe wywoływane przez określone bodźce, na przykład przejeżdżające pojazdy, burze, fajerwerki, odkurzacze… Bodźców tych może być naprawdę wiele. Najczęściej fobii pies może nabawić fobii, jeśli nie otrzymał wystarczającej ilości bodźców w czasie pierwszych 12 tygodni życia, nazywa się to wówczas fobią rozwojową.

Inną przyczyną fobii jest uraz doznany w przeszłości, noże to być na przykład uderzenie kijem, którego pies się potem boi. Nazywamy to fobią pourazową, ona z kolei występuje najczęściej u psów dorosłych. Trzecim i ostatnim rodzajem fobii jest fobia społeczna – pies nie potrafi znieść niektórych sytuacji społecznych, jak kontakt fizyczny i wzrokowy, pozostałe reakcje zaś są w porządku.

Wyróżniamy trzy stadia rozwoju fobii:

  • stadium pierwsze – fobia prosta. Jest to najczęściej jeden bodziec w określonym czasie, konkretna sytuacja. Nazywane także fobiami specyficznymi.
  • stadium drugie – fobia złożona. Bodźców jest wiele, otaczają ce wszystkich stron, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który dokładnie przeraża psa, gdyż jest ich więcej niż jeden.
  • stadium trzecie – zawiera objawy neurowegetatywne, takie jak drżenie ciała, próby ucieczki przed bodźcem, którego pies się panicznie boi.

Leczenie polega głównie na wyeliminowaniu reakcji na bodźce, które wywołują fobie oraz podjęcie działań mających na celi zwiększenie pewności siebie psa.

© Załoga Chartykasa