Backstreet Boys – As long as you love me.mp3
 Wzorce ras

Wzorzec w oryginalnej postaci.

Wzorzec FCI nr 164 /02.04.2001/F

CHART SZKOCKI (Deerhound)

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987
Przeznaczenie: Pies myśliwski, wyścigowy i towarzyszący.

Klasyfikacja FCI: Grupa 10 – Charty. Sekcja 2 – Charty szorstkowłose. Nie podlega próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY: Przypomina szorstkowłosego greyhounda większego i o mocniejszym kośćcu.

ZACHOWANIE / CHARAKTER: Jego budowa sugeruje wyjątkowe połączenie szybkości, siły i wytrzymałości, co umożliwia doścignięcie jelenia. Jego zachowanie charakteryzuje łagodność i godność. Jest łagodny i przyjacielski, posłuszny i łatwy do ułożenia, ponieważ chce się przypodobać. Łagodny, o dobrym charakterze, nie jest nigdy nieufny, ani lękliwy. Zachowuje się ze spokojem i godnością.

GŁOWA: Długa.

Mózgoczaszka:

Czaszka: Jest raczej płaska niż okrągła, nieznacznie wypukła nad oczami, szersza na wysokości uszu i stopniowo zwęża się w kierunku oczu. Porośnięta jest umiarkowanie długim włosem, delikatniejszym niż a tułowiu.

Stop: Brak stopu.

Trzewioczaszka:

Wierzchołek nosa: Czarny. Nos lekko orli.
Kufa: Zwęża się w kierunku wierzchołka nosa. U psów jaśniej umaszczonych preferowana jest czarna kufa.
Wargi: Dobrze przylegające. Obfite wąsy z dość jedwabistego włosa, niewielka broda.

Szczęki/zęby: Szczęki są mocne, zgryz idealnie nożycowy, uzębienie regularne i kompletne. Siekacze górne przykrywają dolne i są z nimi w ścisłym kontakcie, osadzone są prostopadle w stosunku do szczęk.

Oczy: Ciemne, zwykle ciemnobrązowe lub orzechowe. Oczy jasne stanowią wadę. Oko umiarkowanie wypełnia oczodół. Spojrzenie w spoczynku jest łagodne, ale kiedy pies ma skupioną uwagę spojrzenie jest odległe i przeszywające. Brzegi powiek są czarne.

Uszy: Osadzone wysoko, w spoczynku załamane ku tyłowi. W akcji unoszone są powyżej linii głowy, ale nie tracą załamania, w niektórych przypadkach mogą być półstojące. Uszy duże i grube, zwisające płasko przy głowie i uszy stojące nie są dopuszczalne. Uszy są miękkie, błyszczące, w dotyku przypominają mysią sierść. Im mniejsze są uszy tym lepiej. Nie mają długiego włosa, ani frędzli. Są czarne lub ciemnego koloru.

SZYJA: Bardzo można, długa, jej długość czasami zatarta jest przez kryzę. Część potyliczna jest bardzo wydatna, przy połączeniu z głową. Nie ma podgardla.

TUŁÓW:Budowa jak u greyhounda większych rozmiarów i o silniejszym kośćcu. 

Grzbiet: Prosta linia grzbietu stanowi wadę.
Lędźwie: Dobrze wysklepione, linia zadu pochylona w stronę ogona.
Zad: Pochyły, szeroki i mocny.
Klatka piersiowa: Klatka piersiowa raczej głęboka niż szeroka. Niezbyt wąska. Żebra niezbyt płaskie.

OGON: Długi, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, sięga prawie do ziemi. W pozycji stojącej trzymany całkowicie prosto lub lekko zakręcony na końcu. W akcji jest zakręcony, ale nigdy nie jest noszony powyżej linii grzbietu. Obficie porośnięty włosem. Na górnej części włos jest bardzo twardy, drutowaty, na spodniej jest nieco dłuższy, ale lekka frędzla bliżej końca ogona nie obniża oceny. Ogon tworzący pełny pierścień czy zamknięty okrąg stanowi wadę.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: Począwszy od łokcia są proste, szerokie i płaskie. Łopatki: Ukośne, ale niezbyt szeroko rozstawione. Zbyt silnie umięśniona łopatka lub spionowana stanowią wadę. 

Łokcie i przedramię: powinny być szerokie. .
Kończyny tylne: Duża odległość między guzem biodrowym, a guzem piętowym. Kościec szeroki i płaski. 

Guzy biodrowe: Szeroko rozstawione.

Stawy kolanowe: Dobrze ukątowane.
Łapy: Zwarte. Pazury mocne.

CHODY: Swobodne, aktywne i lekkie, o długim kroku.

SZATA:

Włos: Kosmaty, ale nie nadmiernie obfity. Włos wełnisty jest niedopuszczalny. Poprawny włos jest gęsty, zwarty na tułowiu, nieregularny, szorstki chrzęszczący w dotyku. Na tułowiu, szyi i zadzie włos jest szorstki i bardzo twardy, drutowaty, długości od 7 do 10 cm. Na głowie, przedpiersiu i brzuchu włos jest znacznie bardziej miękki, lekka kosmata frędzla na wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych.

Umaszczenie: Ciemne szaroniebieskie; szare ciemniejsze i jaśniejsze; umaszczenia pręgowane i żółte, piaskowe, płowo czerwone z czarną maską, uszami i czarnymi końcówkami kończyn i ogona. Białe znaczenia na przedpiersiu, białe palce, niewielka biała plama na końcu ogona są dopuszczalne, ale im jest ich mniej tym lepiej, ponieważ deerhound ma być psem jednolicie umaszczonym. Białe znaczenia na głowie i biała kryza są niedopuszczalne. 

WIELKOŚĆ: Minimalna pożądana wysokość w kłębie: Masa ciała: psy ok. 45,5 kg, suki ok. 36,5 kg. Psy 76 cm, suki 71 cm
WADY: Wszelkie rozbieżności z powyższym wzorcem powinny być uważane za wady powodujące obniżenie oceny w zależności od stopnia wyrażenia.

UWAGA: Samce musza mieć oba jądra normalnie wykształcone i całkowicie opuszczone do moszny.

© Załoga Chartykasa