Kelly Clarkson – Heartbeat song.mp3
 II grupa FCI

FCI 249/II.2  |  Hiszpania

Perro de presa mallorquin, znany szerzej pod nazwą ca de bou pierwotnie trzymany był tylko przez ludzi parających się walkami psów oraz organizujących walki psów z bykami. Były one bardzo popularne w Hiszpanii i często można je było spotkać na tamtejszych ringach. Gdy wprowadzono zakaz organizowania walk psów, ich status szybko zaczął spadać, zaś popularność i liczba maleć. Choć nigdy nie odzyskały swej popularności, dziś są rasą cenioną przez znawców, mającą stałe grono swych wielbicieli. Niewiele też przypomina swych walczących przodków.

© 123rf.com

Ca de bou z wyglądu jest typowym molosem – mocna budowa, sprawia wrażenie silnego i potężnego, jednakże pod warstwą mięśni czai się łagodny, spokojny i stabilny psychicznie pies. Choć dawniej były psami do walk, dziś nie ujawniają skłonności do agresji, co nie zmienia faktu, że źle prowadzony ca de bou może stać się niebezpieczny!  Są to psy pogodne i żywe, „uśmiechnięte” i życzliwe w stosunku do obcych.

Choć może się to wydawać dziwne, są świadome swojej siły, nie manifestują jej. Na ogół wesoły, trudno go wyprowadzić z równowagi. Nie jest też nadmiernie szczekliwy i wkracza do akcja dopiero wtedy, gdy dzieje się coś złego. Nie są to psy problematyczne – nie sprawiają na ogół problemów wychowawczych, ucząc się dość łatwo i chętnie. Będą też dobrymi kompanami dla dzieci, do których są bardzo przyjaźnie nastawione. Pamiętajmy jednak, żeby nadzorować ich zabawy i nie pozwalać dzieciom wychodzić z nim samemu!

Głównym problemem ca de bou jest szukanie pretekstu do zaczepek i rzucanie się na mniejsze zwierzęta, dlatego na spacerach trzeba mieć go ciągle na oku i najlepiej na smyczy. Jeśli planujemy trzymać go z innymi zwierzętami, konieczna jest socjalizacja z nimi już od samego początku, inaczej możemy obserwować próby dominacji i bójki w domu. Pies ten potrzebuje silnego psychiczne przewodnika, który będzie naturalnym liderem i będzie rozumiał język i potrzeby psa, inaczej znajdzie on lukę w naszym postępowaniu i zacznie dominować w domu, a wówczas zapanowanie nad nim może być ciężkie.

Ca de bou bez problemu aklimatyzują się w mieszkaniu i mieście, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie spełnić ich ogromną potrzebę ruchu. Przebieżki, jogging, długie spacery czy przejażdżki rowerowe powinny być w jego przypadku codziennością. Ma on ponadto naturalne skłonności do stróżowania i świetnie sprawdza się w tej roli, skutecznie odstraszając nieproszonych gości swym wyglądem.

 © ca-de-bou.eu

Nazwy: Ca de bou, perro dogo mallorquín, perro de presa mallorquin, bojowy pies z Majorki, dog z Majorki, mallorca mastiff, silverbacks, Mallorca Mastiff, Mallorquin Mastiff, Mallorquin Bulldog, Perro Dogo, Presa Canario Mallorquin, Majorca Mastiff, Majorcan Bulldog, Bull mastiff, Silverback Mastiff.
Przeznaczenie pierwotne: walka z bykami, walki psów.
Przeznaczenie obecne: do towarzystwa.
Wielkość i waga: 52-28 cm, 30-38 kg.
Długość życia: 10-12 lat.
Umaszczenie: pręgowane, płowe, czarne.

© Załoga Chartykasa