Cobra Starship – U make me feel….mp3
 Umaszczenia

Umaszczenie niebieskie jest tak naprawdę… szare. Są psy typowo niebieskie, a dokładniej niebieskie marmurkowe oraz niebieskie przez zupełnie inny gen – takie są na przykład dogi niemieckie.

wyżeł weimarski

Ogólnie rzecz biorąc, umaszczenie to jest efektem genu rozjaśniającego czarną maść. Granulki pigmentu są rozłożone rzadziej, przez co sierść jest jaśniejsza. W taki sam sposób działa to na maść czekoladową – pojawiają się wówczas takie odcienie, jak izabelowata, piaskowa, lilac, czyli umaszczenie wyżłów weimarskich. Weimarany są pod tym względem niezwykłe, gdyż wszystkie posiadają ten rozjaśniający gen, bez którego byłyby… czekoladowe. Co ciekawsze, gen ten odpowiada także za rozjaśnienie tęczówek, warg, powiek, pazurów czy nosa.

Na ogół umaszczenie to jest akceptowane, na przykład właśnie u weimaranów, ale także u amstaffów, cane corso, charcików włoskich, whippetów, chihuahua, border collie, briadrów czy chow chowów. Bordery uważa się za najbardziej niebieskie psy dzięki umaszczeniu blue merle – ciemnoszare plamy na jasnoszarym tle. Rasy, o których może się pojawić, ale jest uznawane za wadę to: doberman, nowodundland, terier szkocki, czy owczarek niemiecki.

© Załoga Chartykasa