.Ewelina Lisowska – W stronę słońca.mp3
 Wychowanie

Nie może być tak, że w naszym domu to pies jest panem. Bez względu na to, jak bardzo go kochamy, musimy trzymać się żelaznych zasad i kreować wizerunek nas samych jako przewodników stada. Należy te zasady kreować już od samego początku naszej współpracy z psem.

  1. Wyznaczmy odosobnione miejsce do załatwiania potrzeb toaletowych. Wiadomo, że szczeniak jak to szczeniak, nie zawsze załatwi się tam, gdzie ma do tego wyznaczone miejsce. To, o czym powinniśmy pamiętać, to wygoda sprzątania – warto zainwestować w specjalną matę ewentualnie niezbyt wysoką kuwetę, o wyłożeniu miejsca gazetami i regularnym ich zmienianiu oraz o tym, żeby miejsce to było łatwo dostępne i najlepiej na widoku, abyśmy mieli oko na szczeniaka.

2. Na podwórku lub na trawniku wybieramy miejsce łatwe do sprzątania. Pierwsze dni na pewno będą ciężkie, ale dużo łatwiej będzie nam sprzątać po psiaku na twardym i ubitym podłożu, niż na trawniku. Jeśli mamy własne podwórko – przygotujmy takie jedno miejsce, w którym będziemy uczyli psiaka.

3. Zawsze trzymajmy przy sobie sprzęt do sprzątania. Najlepiej, aby w jego skład wchodziły jednorazowe rękawice i torebka do sprzątania odchodów. Nie udawajmy, że nasz pies wcale się nie załatwił, tylko od razu po nim sprzątnijmy.

4. Zawsze zabieraj szczenię „za potrzebą”. Po szczeniaku bardzo łatwo poznać, kiedy musi się załatwić. Przede wszystkim są to chwile zaraz po jedzeniu i po wstaniu. Inne sytuacje to po zabawie albo po szkoleniu oraz po każdym momencie ekscytacji – na przykład gdy wita się z nami po naszym powrocie do domu.

5. Obserwuj zachowanie szczeniaka. Możesz wtedy zauważyć, gdy zbliża się moment załatwiania się, szczeniak zaczyna obwąchiwać podłogę, kręci się w kółko, biega z nosem przy podłodze, szykuje się do przykucnięcia. Jest to dla nas znak, aby zachęcić szczeniaka do przejścia na przygotowane gazety, bądź w późniejszym okresie na dwór. Starajmy się go nie podnosić i nie przenosić, ale zagonić i nauczyć, aby sam chodził na przeznaczone miejsce.

6. Użyj okolicznościowych słów, które możesz wypowiadać przy ludziach. Nic obciachowego, czego możesz się wstydzić, ale coś, co szczeniak może skojarzyć z załatwianiem swoich potrzeb. W ten sposób dasz mu poczucie bezpieczeństwa na przykład w obcym miejscu.

7. Pamiętaj, że wpadki też się zdarzają! Szczenię jest tylko małym pieskiem, który nie do końca jeszcze rozumie, że ma się załatwiać tam, gdzie mu pokażesz i że podłogi nie służą do sikania. Jeśli już zauważysz, że załatwia się tam, gdzie nie powinien – zwróć jego uwagę głośniejszym dźwiękiem i naprowadź na wyznaczone miejsce, by dokończył to, co zaczął. Na czas wycierania podłogi trzymaj go przez chwilę w innym miejscu.

© Załoga Chartykasa