Sushy – Jumping up.mp3
 Żywienie

Węglowodany uważane są za najważniejsze źródło energii. Zaliczamy do nich cukier, krochmal i błonnik. Ze względu na obecność w nich kwasów tłuszczowych i wysoką kaloryczność (uzupełniają niedobory zawartości tłuszczu w pożywieniu). Cukier i krochmal są składnikami niezbędnymi do tworzenia glukozy, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wątroby i mięśni. Z kolei błonnik ma bardzo korzystny wpływ na czynność dróg żółciowych i oczyszczanie organizmu z cholesterolu.

Tłuszcze pełnią rolę nie tylko podstawowej substancji zapasowej, tworząc pod skórą ochronną warstwę (na przykład przed zimnem), ale są także ważnym składnikiem błon komórkowych i protoplazmy, stymulując pracę gruczołów trawiennych. Szkodliwy jest zarówno ich niedobór, jak i nadmiar. Niedobór powoduje zaburzenia wzrostu, ponadto sierść staje się matowa, szorstka i może pojawiać się łupież. Co więcej, może doprowadzić do chorób skórnych, zaburzeń rozrodczych i infekcji uszu, a zwierzak stanie się otępiały i nerwowy. Nadmiar tłuszczy z kolei łatwo może doprowadzić do otyłości. Dodatkowe kilogramy łatwo wyczuć, przejeżdżając po żebrach. Jeśli są one niewyczuwalne – jest to dla nas znak, aby zmienić dietę i drastycznie ograniczyć ilość przyswajanych przez pupila tłuszczy.

Średnie dobowe zapotrzebowanie na tłuszcz to 1,3 g na 1 kg masy ciała psa. Czyli przeciętnej wielkości pies, ważący około 40 kg powinien w ciągu doby przyjąć 52 g tłuszczu. U szczeniąt zapotrzebowanie to jest dwukrotnie wyższe. Dobrym źródłem tłuszczy są wątróbka, mleko, ryby, będące jednocześnie źródłem witamin. Takie tłuszcze mają większą wartość odżywczą oraz są dobrym nośnikiem rozpuszczających się witamin.

Białko, pochodzenia co najmniej w 1/3 zwierzęcego, jest podstawowym składnikiem psiego pożywienia. Biorą one udział w procesie tworzenia mleka u suk, wytwarzania fermentów, hormonów, przeciwciał, także w odnowie tkanek, stymulują gospodarkę wodno-solną.

U szczeniąt zapotrzebowanie na białko to 4,5 g na 1 kg masy ciała, z kolei u psów młodych jest to już 9 g. Wszelkie większe odchylenia działają bardzo niekorzystnie na organizm. Niedobór powoduje znaczne obniżenie odporności zwierzęcia, zaburzenie funkcji trawiennych, rozrodczych, po dłuższym czasie zakłóca pracę wątroby. Znakiem dla nas jest także zły stan sierści i pazurów.

© Załoga Chartykasa