Grupa I FCI

FCI 360/I.1  |  Wielka Brytania

Lancashire heelery były od początku używane jako psy do zaganiania bydła, co zostało ujęte w ich nazwie, bowiem „heel” oznacza nic innego jak piętę i odnosi się to do sposobu ich pracy. Jest on podobny do pracy takich ras, jak entlebucher, apenzeller czy australian kelpie – podgryza pęciny bydła, nie wyrządzając im krzywdy. Druga nazwa rasy, Ormskirk terrier wywodzi się od nazwy miejscowości, w której psy te się wywodziły.

 

© lancashireheelers.org

Jak na psy typowo zaganiające, heelery nie należą do największych. Są niewielkie, krępe i szybkie, budową przypominając nieco corgie o długim tułowie i krótkich łapkach. Jako psy pierwotnie przeznaczone do zaganiania bydła są wytrzymałe, energiczne i czujne. Znane są ze swej inteligencji . Są one typowymi psami pracującymi – uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, bawić się i długo spacerować. Gdy zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu i zajęcia, w domu będzie spokojny i cichy. W stosunku do domowników jest serdeczny i czuły, uwielbia spędzać z nimi czas i świetnie dogaduje się z dziećmi, stając się towarzyszem wielogodzinnych zabaw.

Heelery potrzebują dużej ilości ruchu oraz odpowiedniej stymulacji psychoruchowej – zabawki, zabawy, łamigłówki, szkolenie – wszystko to będzie dobrym pomysłem na zabicie czasu. Psy te też chętnie aportują i sprawdzają się w psich sportach jak flyball, agility, czy obedience. W czasie spacerów na ogół są spokojne i dobrze reagują na obcych, jednakże intruzów próbujących wtargnąć na posesję na pewno oszczekają. W większości przypadków dobrze dogadują się z innymi czworonogami, mogą jednak rzucać się w pogoń za małymi zwierzętami.

©  unitedstateslancashireheelerclub.us

Psy te uczą się szybko, są też uparte i bardzo pomysłowe i z pewnością wykorzystają niekonsekwencję i słabość właściciela. Jeśli będziemy przymykać oko na bunty i pomysłowość heelera, możemy sobie przypadkiem wyszkolić małego terrorystę. Ze względu na zamiłowanie do szczekania, warto poszukać i wprowadzić w życie ćwiczenia na wyciszenie. Od samego początku warto także zapanować nad ulubionym zajęciem psów, czyli łapaniem za kostkę.

Lancashire heeler dobrze odnajdują się w mieszkaniach i blokach tak długo, jak długo jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednią ilość ruchu. Nie ma też większego problemu z zimniejszymi strefami, jeśli ma zapewnioną ochronę, dlatego, jeśli chcemy, aby cały rok przebywał na dworze, musimy mu zapewnić porządnie ocieplaną budę. W kwestii pielęgnacji wystarczy go wyczesać parę razy w tygodniu, ewentualna kąpiel tylko i wyłącznie w razie potrzeby.

© lancashireheelers.org

Nazwy: Lancashire heeler, Ormskirk Terrier, Ormskirk heeler.
Przeznaczenie pierwotne: zaganianie bydła.
Przeznaczenie obecne: zaganianie, pies do towarzystwa.
Długość życia: 12-13 lat
Wielkość i waga: 25-31 cm, 3-6 kg.
Umaszczenie: czarne podpalane lub brązowe podpalane.

© Załoga Chartykasa