Demi Lovato – Let it Go.mp3
 Historie ras

Przypominające springer spaniele psy z charakterystycznym czerwonym płaszczem często były przedstawiane na wydrukach i rysunkach, mimo iż konkretna data wiążąca się z powstaniem rasy na dobrą sprawę nie istnieje. Pisał o nich między innymi angielski lekarz, John Caius. W 1570 roku pisał o nich: „jeśli któreś spaniele są białe, a oznaczone jakimikolwiek kropkami, często są one czerwone”. Chodziło o charakterystyczny czerwony płaszcz tych spanieli. Z kolei o angielskich spanielach pisał on w 1576 roku w książce „Angielskie Rasy”, klasyfikującej je ze względu na pracę, jaką wykonywały.

Zarówno walijskie. jak i angielskie springery początkowo używane były do tradycyjnych wiosennych polowań z sokołem. W tamtym czasie nikt nie myślał o nich, jako o psach rodzinnych. Był taki okres w ich historii, gdy były bardzo często mylone z cocker spanielami. W pewnym momencie Kennel Club uznał je jako Welsh Cocker, czyli walijską odmianę angielskiego cocker spaniela. W XIX wieku określenie „cocker spaniel” nie tyczyło się konkretnej rasy, ale psa w określonym typie i określonej wielkości i do tej kategorii zaliczał się między innymi springer spaniel. Mówiono, że mniejsze spaniele, czyli cockery służyły do polowań na słonki, z kolei większy czyli springery, były wykorzystywane właśnie do polowań z sokołami.

springer spaniel angielski 

XIX wiek był okresem, w którym powstało i uformowało się wiele spanieli, w tym także springery. Choć początkowo mało znane i nieliczne, w tym własnie okresie zaczęły zyskiwać popularność. Dla walijskich springerów jako przełomową datę uznaje się rok 1900, gdy AT William z Ynis-y-Gewin wygrał próby „Sporting Spaniel Club”. Początkowo uważano, że wygrał tylko dlatego, że próby odbywały się na terenie jego posiadłości, ale zostało to obalone, gdy parę lat później powtórzył swoje osiągnięcie i wówczas po raz pierwszy tak naprawdę zobaczono walijskie springery jako rasę, nie odmianę spaniela. Pod nazwą walijskie springer spaniel występują one od 1902, gdy zostały uznane przez Kennel Club

Angielskie springery jeszcze w 1899 roku były pokazywane jako norfolk spaniele. Niespełna dwa lata później były to już angielskie springer spaniele. Doprowadziło do tego połączenie fizycznego standardu z Spaniel Club of England i umiejetności z Sporting Spaniel Society. Oficjalnie uznane zostały w 1910 roku.

springer spaniel walijski ©  akc.org

Ciężkim okresem dla walijskiego springer spaniela była I wojna światowa, po której nie został żaden pies, którego rodzice mieli zarejestrowany rodowód. Rasa praktycznie wyginęła, jednakże miłośnicy i pasjonaci zaczęli kroku po kroku ją odbudowywać, używając do tego niezarejestrowanych psów będących w typie rasy. W latach 1920-1930 został opracowany typ, który istnieje do dziś, zaś w 1923 roku powstał Walijski Klub Springer Spaniela. W okresie międzywojennym liczba zarejestrowanych psów nieco wzrosła, jednakże większość zapisków została zniszczona w czasie II wojny światowej. Możnaby sądzić, że po dwóch wojnach rasa ostatecznie wyginie, jednakże sporo osobników zostało w USA i tam do dziś jest najwięcej psów tej rasy.

W 2000 roku Kennel Club zarejestrował zaledwie 424 walijskie springer spaniele, podczas gdy liczba angielskich wynosiła 12 599! Liczba walijskich spanieli się utrzymywała, podczas gdy angielskich wciąż rosła. Choć prawie identyczne, angielskie springer spaniele wciąż pozostają dużo bardziej popularne, niż ich walijscy kuzyni.

© Załoga Chartykasa