The Weekend – Earned it .mp3  V grupa FCI

FCI 318/V.5  |  Japonia

Japońskie kishu uważa się z jedne z najstarszych psów świata, wyhodowane nawet 3000 lat temu. Poza Japonią są praktycznie nieznane i niezwykle ciężko je spotkać, być może dlatego, iż od 1934 roku były rasą chronioną w Japonii i izolowaną. Uznana także została w Japonii za pomnik przyrody. Pierwotnie używany do polowania na dziki, czasem też na jelenie, obecnie wciąż używa się go jako psa myśliwskiego, rola ta jednak w większej części zanikła.

Z wyglądu, także z charakteru, kishu bardzo przypomina inne szpice azjatyckie, jak akita czy shiba inu. Są to psy przede wszystkim dumne, o kocim charakterze – chadzają własnymi drogami. Przy wychowaniu takiego psa niezbędne jest wcześniejsze doświadczenie i wiedza z obchodzeniu się z psami. Są to psy dumne i pewne siebie, nie dające wejść sobie na głowę i łatwo się nie podporządkowujące.

© imgsoup.com

Kishu generalnie dobrze dogadują się z dziećmi i lubią ich towarzystwo, ale należy nauczyć dzieci, by nie drażnić psa, gdyż kishu tego nie znoszą i mogą warknąć albo kłapnąć zębami. Są kochające, wierne i przywiązane do swojej rodziny. W domu przyjacielskie i ciche, ale jednocześnie są twarde i bardzo zwinny. Są to psy inteligentne i bardzo czyste, niemalże w koci sposób. Nie są wymagające pod względem przestrzeni, łatwo dostosowują się do życia w mieszkaniu, pamiętajmy jednak, że jest to pies pierwotnie myśliwski, dlatego należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i aktywności psychoruchowej.

Kolejnym plusem kishu jest fakt, iż nie są hałaśliwe i nie mają w zwyczaju zbyt dużo szczekać. Jednakże źle socjalizowane mogą być bardzo nieufne w stosunku do obcych, dlatego trzeba myśleć o tym już od samego początku. Mają także skłonności do dominacji i już od samego początku należy mu pokazywać, gdzie jest jego miejsce i nie pozwolić zdominować hierarchii w domu. Kiedy zachowamy odpowiednią hierarchię w domu, nie będziemy mieli problemu, aby wprowadzić inne psy, będą się dobrze dogadywały i pracowały w grupie.

© pinterest.com

Dużym minusem i czymś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę jest instynkt myśliwski, który pomimo częściowego zaniku tej funkcji wciąż jest u tej rasy bardzo silny. Jeśli mamy zamiar trzymać kishu z kotami, musimy je do siebie przyzwyczajać już od szczenięctwa, inaczej będziemy świadkami wielu pogoni. Kishu nie oszczekuje swojej ofiary jak typowe psy myśliwskie, ale zakrada się cicho i atakuje je bezgłośnie. Znane są sytuacje, że wchodzą na drzewa, jeśli dadzą radę, aby dorwać swoją ofiarę. Nie możemy także zostawiać kishu z małymi ulubieńcami, jak świnki morskie, chomiki, czy króliki, zwłaszcza, jeśli będą puszczane luzem po domu bez opieki, gdyż instynkt myśliwski może znać o osobie znać i może się zrobić nieciekawie.

Kishu na ogół są zdrowe, nie obciążone genetycznie, nie wymagają też wiele pielęgnacji – wyczesanie dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Źle znoszą samotność, dlatego nie bierzmy go, gdy wiele godzin przebywamy poza domem. W przypadku domu, musimy się zaopatrzyć w wysokie i dobrze zabezpieczone ogrodzenie.

© pinterest.com

Nazwy: Kishu inu, kishu ken, kishu.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski na sarny i dziki.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski, do towarzystwa.
Długość życia: około 11-13 lat.
Wzrost i waga: 42-55 cm, 20-25 kg.
Umaszczenie: białe, płowe, sezamowe.

© Załoga Chartykasa