Rihanna – Umbrella.mp3
 Zdrowie

Jeśli poród przebiega prawidłowo, suka po ostatnim szczeniaku nadal ma skurcze. Umożliwiają one wydalenie z macicy pozostałości poporodowych czyli tak zwanej lochii – jest to mieszanina krwi, resztek tkankowych i śluzu. Jej ilość zależy od wielkości miotu, im więcej szczeniaków, tym będzie jej więcej. Wypływy z macicy znikają zazwyczaj około 5 tygodnia po porodzie, zaś pełna regeneracja następuje dopiero po 12 tygodniach. Jednakże nie każdy porób przebiega prawidłowo i nie każdy obywa się bez komplikacji.

Poporodowa atonia macicy

Tym zjawiskiem nazywamy całkowity brak albo bardzo słabe skurcze po porodzie. Jako przyczyny uznaje się nadmierne rozciągnięcie macicy przez dużą liczbę szczeniaków lub zbyt długi poród. Atonia jest bardzo niebezpieczna, gdyż pozostanie lochii w macicy prowadzi do zatrucia organizmu. Zatrute może zostać także mleko, do którego dostają się toksyny, co szkodzi także szczeniakom. 

Najczęściej nie widać po suczce, że coś jej dolega, większość zachowuje się normalnie, są aktywne imają normalny apetyt. Niektóre z nich mogą być apatyczne, nie mieć apetytu i podwyższoną temperaturę. Aby mieć pewność, że suka nie ma atonii, musimy ją zabrać na rutynową kontrolę weterynaryjną, 24 do 48 godzin po porodzie. Jeśli lekarz stwierdzi atonię, należy natychmiast odstawić szczeniaki od matki i na czas leczenia podawać im inne mleko.

Zatrzymanie łożyska
Zazwyczaj dotyczy to jednego lub dwóch łożysk, które zostają w macicy i doprowadzają ją do stanu zapalnego. Podczas porodu należy liczyć wydalane łożyska i sprawdzić, czy ich liczba odpowiada liczbie szczeniaków. Trzeba być bardzo uważnych, gdyż suka potrafi bardzo szybko zjeść łożysko i gdy na chwilę stracimy ją z oczy, możemy bardzo szybko stracić rachubę. Jeśli nie jesteśmy pewni ilości wydalonych łożysk, musimy kontrolować wypływy poporodowe w ciągu 24 godzin. Jeśli ma czarno-zielony kolor, może to być oznaką zatrzymania łożyska. 
Jeśli w ciągu 24 godzin łożysko wziąć nie opuści macicy, należy się skonsultować z lekarzem, ale tylko z doświadczonym położnikiem! Czasami z pochwy może wystawać kawałek sznura pępowinowego, który można spróbować delikatnie go wyciągnąć, ale trzeba natychmiast przestać, jeśli suka zacznie się wiercić lub piszczeć. Jeśli lekarz potwierdzi obecność łożyska w macicy, dobierze odpowiednią kurację.
Poporodowy krwotok z dróg rodnych
Zdarza się dość rzadko i występuje głównie po ciężkim porodzie. Objawia się uporczywym i obfitym krwawieniem z pochwy, często w postaci skrzepów. Dochodzi do niego, gdy odrywające się łożyska uszkodzą naczynia krwionośne. Nie leczony może doprowadzić do zapaści, a w rezultacie do śmierci suki.

Poporodowe zapalenie macicy
Występuje w wyniku ciężkiego porodu, zatrzymania łożyska lub infekcji w czasie lub po porodzie. Szyjka macicy jest otwarta do kilku dni po porodzie, dlatego bardzo ważna jest dokładna jej higiena w tym czasie. Objawem jest ropny lub ropno-krwisty wypływ o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Jeśli mamy podejrzenia zapalenia macicy, musimy zabrać sukę na USG.
Rzucawka poporodowa
Może się pojawić około dwa tygodnie po porodzie. Suka staje się wtedy niespokojna, lękliwa, drży i popiskuje. Po jakimś czasie ma skurcze, ślini się, może mieć kłopoty z oddychaniem, wytrzeszcz gałek ocznych. Wszystkie te objawy są skutkiem spadku ilości wapnia i magnezy we krwi na skutek laktacji. Jak najszybciej wówczas należy jej podać preparaty wapniowe, mineralne i witaminowe, głównie witaminę D.
Jeśli stan suki jest poważny, musimy zabrać ją do weterynarza, który poda leki dożylne. Trzeba też zmniejszyć liczbę karmień i zacząć dokarmiać szczenięta.

© Załoga Chartykasa