Ed Sheran – Photograph.mp3
 III grupa FCI

FCI 168/III.2  |  Szkocja

Pierwsze wzmianki o dandie dinmont terierze pochodzą z roku 1700, zaś same psy wywodzą się z ogranicza Szkocji i Anglii, pochodząc ze skrzyżowań najprawdopodobniej skye terrierów i scotch terrierów. Był bardzo popularne wśród cyganów i często wykorzystywane przez rolników do zabijania szkodników. Jego krótkie nogi sprawiały, że bez problemów mieścił się w norach i mógł polować na wydry i borsuki. Oficjalnie został uznany przez AKC w 1886 roku.

© blastobutter.deviantart.com

Dandie to psy przede wszystkim radosne i wesołe, sprawiające, że każdy w ich towarzystwie będzie nosił uśmiech na twarzy. Są żywe, śmiałe, odważne, niezależne i inteligentne. Mają też jednak silny instynkt myśliwski, który nie zanikł, mimo zaniku jego roli jako psa myśliwskiego. Dlatego nie należy zostawiać go samego z małymi zwierzętami, jak chomiki, króliki, myszy czy świnki morskie. Dla bezpieczeństwa, także z kotami, chyba, że wychowuje się z nimi od małego i się przyjaźnią. Nie chcemy oglądać scen pogoni po całym domu, Nie jest je trudno wyszkolić, gdy jesteśmy twardzi i sumienni, ale musimy pamiętać, że konsekwencja w szkoleniu to podstawa! Dobrze sprawdza się w roli stróża, ale gdy zaszczeka ostrzegawczo, musimy mu dać znać, że tyle wystarczy i aby pozwolił nam przejąć kontrolę nad sytuacją.

Wiele małych i niewielkich psów, także dinmonty cierpią na syndrom małego psa albo jak niektórzy mówią, mają wielkiego ducha w małym ciałku. Dochodzi do tego wówczas, gdy pozwalamy psu myśleć, iż jest panem świata, a przynajmniej królem domu i cóż, wchodzi wszystkim na głowę. Jeśli pozwolimy na taką sytuację, będziemy mieli w domu małego słodkiego terrorystę, który będzie nas wyganiał z kanap i łóżka, warczał, gdy będziemy próbowali zabrać coś, co na niego należy i pomiatał nami na swój psi sposób.

© fotocommunity.de

Będą za wszelką cenę próbowały obronić wszystko, co do nich należy. Objawia się to między innymi problemami z zachowaniem – upór, nieposłuszeństwo, próba kontroli, a nawet lęk separacyjny, agresja wobec nieznajomych, gryzienie, czy obsesyjne szczekanie. Nie są to cechy typowe dla dandiego, ale można do tego doprowadzić nieprawidłową socjalizacją i brakiem określonych zasad w trakcie szkolenia, a także przez nasze niepewne zachowanie.

Na ogół są to psy zdrowe, mogą mieć jednak skłonność do tycia, dlatego nie należy ich przekarmiać. Wymagają codziennych spacerów i zajęcia, ale bez problemu odnajdą się w mieście i mniejszych mieszkaniach. Należy jednak zachować ostrożność podczas spuszczania ich ze smyczy, gdyż mogą puścić się w pogoń za małym zwierzęciem. Musimy pamiętać też, że psy te mają szorstką sierść, którą należy regularnie trymować!

Nazwy: Dandie dinmont terrier, dandie, hindlee terrier.
Przeznaczenie pierwotne: polowanie na borsuki, wydry, tępienie szkodników.
Przeznaczenie obecne: pies do towarzystwa.
Długość życia: 12-15 lat.
Waga i wzrost: 28 cm, 8-11 kg.
Umaszczenie: pieprz (szary) i musztarda (brązowy).

© Załoga Chartykasa