Jay Delano – Close to you.mp3
 Historia

© fotocommunity.de

Mówi się, że psy w typie małych chartów istniały już w epoce brązu, znano je także w starożytnym Egipcie i Grecji oraz w imperium Rzymskim i Bizancjum. W średniowieczu małe charty trzymano głównie w domu, gdzie szybko zyskały uznanie i stały się faworytami dam. Były niewielkie, mało szczekały i z łatwością mieściły się na kolanach, często też dostawały ozdobione klejnotami obróżki.

Moda na charciki włoskie trwała długo i tyczyła się przede wszystkim Flandrii, Francji, Anglii i Austrii oraz dotyczyła tak sławnych ludzi, jak: francuska królowa Katarzyna Medycejska, Karol IX, Ludwik XVI we Francji, Henryk VIII, Karol I czy królowa Anna z dynastii Stuartów w Anglii. Małe pieski były często portretowane, ich niewielkie sfory były wykorzystywane do polowań na zające, a władny chcieli nawet być z nimi pochowani! W późniejszych stuleciach uwielbiali je między innymi pruski władca Fryderyk Wielki.

Niestety pod koniec XVIII wieki zapomniano o nich we Francji i Włoszech na skutek rewolucji francuskiej i Wiosny Ludów. Charciki te zostały znienawidzone razem ze swymi szlachetnymi panami, a po tych wydarzeniach ich hodowla prawie zanikła. Do łask wróciły dopiero kilkadziesiąt później. W XIX wieku bowiem angielska arystokracja przywoziła je z Włoch do Anglii. Tamtejsze charty były jednak większe i wyglądem bardziej przypominały angielskie greyhoundy, dlatego też zwano je włoskimi greyhoundami. Ważyły ponad 8 kg i dożywały nawet 20 lat.

Pod koniec XIX wieku hodowcy zaczęli jednak dążyć do miniaturyzacji charta włoskiego, który z psa biorącego udział w polowaniach i towarzysza szlachty stał się niczym więcej jak ozdobą salonów i luksusowym psem do towarzystwa. Nie było to jednak dobre dla rasy, która na początku lat 20-stych XX wieku zaczęła wymierać… W 1918 roku zarejestrowany bowiem tylko jednego psa tej rasy, rok później żadnego… Taka sama sytuacja miała miejsce także w Niemczech i w tym czasie o charcikach już prawie nikt nie słyszał.

Na szczęście dla rasy jeszcze przez pierwszą wojną światową rasą zainteresowali się hodowcy z Niemiec i rozpoczęli mozolną pracę nad odtworzeniem wymierającej rasy. Tak, jak kiedyś sprowadzano je masowo z Włoch, w tamtym momencie trzeba było je do Włoch wywozić. Pomimo wielu trudów rasę udało się odtworzyć i od tamtego czasu ich popularność regularnie wzrasta.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy charcik został tam zarejestrowany w 1886 roku i od tamtego czasu nie były hodowane, aż do połowy XX wieku. Gdy w 1935 roku FCI zatwierdziło wzorzec chartów włoskich, w USA nastąpił rozłam wśród wielbicieli tych chartów. Problem polegał na tym, iż maść łaciatą uznano za nieprawidłową, z czym nie zgadzało się wielu hodowców i ta sytuacja trwa do dziś. Charty włoskie wystawiane w Europie są jednokolorowe z dopuszczalnymi niewielkimi białymi znaczeniami, podczas gdy champion USA ma umaszczenie intensywne z dużymi białymi znaczeniami oraz sięgającymi wysoko skarpetkami.

© Załoga Chartykasa