Deorro – Five hours.mp3
 Psychika

.

Hodowla psów sięga co najmniej 10 000 lat. Pierwotne psy rasowe były selekcjonowane ze względu na ich cechy osobowości – krzyżowane były te, które miały najlepsze cechy użytkowe do danego zadania. Dopiero w ciągu ostatnio 200 lat ważne stały się wielkość, sierść, umaszczenie – wygląd, jednym słowem. Dzisiejsze rasy są zróżnicowane nie tylko pod względem wyglądu, ale także podatności na szkolenie, dojrzewania psychicznego, tego, jak bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem.

No właśnie, ale! Rasa to nie wszystko, bo poszczególne psy mogą się różnić zachowaniem także w obrębie jednej rasy, w zależności czy jest to samiec czy suka. Mózg samca ulega tak zwanej maskulinizacji na skutek wydzielanych męskich hormonów  na krótko przed urodzeniem. Między innymi dlatego jeszcze zanim pies osiągnie dojrzałość płciową można u niego dostrzec typowo „samcze” zachowania – skłonności do agresji, dominacja. Bardzo często w samym okresie dojrzewania i nawet później mogą się one nasilać, strasznie komplikując szkolenie.

Mózg suki wręcz przeciwnie – jest „dziewczęcy” już od samego początku, zaś feminizacji ulega dopiero w wieku dojrzewania. Produkowane wówczas hormony żeńskie sprawiają, iż u suk rozwija się instynkt posiadania, wahania nastrojów, zmiany smaków i potrzebę posiadania własnej nory. Problem zmiany osobowości może rozwiązać na przykład sterylizacja tuż przed okresem dojrzewania – pomoże to zachować cechy znane ze szczenięctwa.

Różnice w obrębie typów użytkowych:

Typ użytkowy Cechy

Psy do polowania

Psy gończe

Takie rasy, jak wyżeł weimarski, labrador, setery, spaniele są stworzone do polowania. Potrzebują przede wszystkim miejsca oraz dużej ilości zajęcia, by spożytkować swą ogromną energię.

Zadaniem bloodhounda, basseta, posokowca czy beagle’a było podejmowanie tropu, gonienie jej i nie rzadko płoszenie jej głosem. Trzymane najczęściej w sforach, łatwo godzą się z innymi psami, ale do najcichszych nie należą.

Psy pasterskie Owczarki od zawsze pomagały ludziom  w zaganianiu wielkich stad nierzadko przez setki kilometrów. Musiały one odznaczać się energią i wytrzymałością, a także zdecydowaniem. Do dziś wiele z nich jest psimi indywidualistami co więcej są energiczne, pewne siebie i oddane właścicielowi.
Psy pracujące Wykonywały one bardzo różne prace, zaganiały zwierzęta (boksery), ciągnące sanie (malamuty), psy do walk… Wszystkie one potrzebują ogrom ruchu, pracy, zajęcia.
Psy użytkowe Większość psów tej grupy to te, które kiedyś były psami użytkowymi, dziś trzymane są po prostu jako psy do towarzystwa – dalmatyńczyki pudle. Co nie zmienia faktu, że są psami mało ruchliwymi.
Teriery Ich zadaniem było polowanie na drobną zwierzynę, ale przede wszystkim tępienie gryzoni, co zaowocowało niezwykle ciętym charakterem. Choć niewielkie, są zwinne i krępe, a do tego niezwykle szczekliwe i z tendencjami do kopania. Sprowokowane mogą walczyć do upadłego.
Psy do towarzystwa Są to głównie małe pieski, wyhodowane, by dotrzymywać towarzystwa człowiekowi. Dlatego potrzebuję stałego kontaktu z nim

© Załoga Chartykasa