Alex Hepburn – Under.mp3
 VI grupa FCI

FCI 155/VI.1  |  Bośnia

Pierwotnie psy te nazywano gończymi ilryjskimi, odnosząc się do presłowiańskich mieszkańców okolicy. Tamtejszy typ psa całkowicie zanikł, obecne psy powstały na skutek krzyżowania rodzimych typów z włoskim psem myśliwskim w 1890 roku. Pracując nad tą rasą, chciano osiągnąć skuteczną rasę psa pracującą na zapachu, przy wykorzystaniu tego, co można było dostać na miejscu.

© royal-canin.ca

Bardzo charakterystyczną cechą baraka jest jego gęsta, sprawiająca wrażenie niechlujnej sierść. Jest kudłaty, a sierść szorstka w dotyku. Na pysku można też dostrzec krzaczaste brwi i małą bródkę. Całość sprawia wrażenie, jakbyśmy mijali kolejnego kundelka na ulicy, nie wiedząc, iż jest to rasowy pies, a do tego bardzo unikatowy. Spotkać jest go ciężko, nie jest to bowiem ani typowy pies rodzinny, ani tym bardziej mieszczuch. Trzymanie tego psa w mieście będzie dla niego ogromną szkodą.

Bośniackie psy gończe to psy przystosowane do przestrzeni, od zawsze trzymane w obszernych psiarniach lub po prostu na dworze i właśnie tego potrzebują – przestrzeni. Są one przed wszystkim silne, odważne i wytrwałe, jak to psy myśliwskie. Potrafią się przystosować do niemalże każdego terenu – bez różnicy, czy będziemy z nim polować w gęstym lesie, czy na otwartej przestrzeni. Przystosowano je także do chodzenia po śladzie, nieczęsto pełniły rolę posokowców, godzinami śledząc swą ofiarę.

© royal-canin.ca

Jako pies myśliwski jest niezmordowany i może polować na każdą zwierzynę, wszystko zależy od tego, jak go wyszkolimy i na co możemy polować, jest to bardzo utalentowany pies. Trudno go zgubić w lesie, ze względu na jego charakterystyczny głos, a kudłata sierść stanowi idealną ochronę przed wplątującymi się gałązkami i ewentualnymi kolcami w krzakach.

W domu jest radosnym, czułym i serdecznym towarzyszem. Gdy zapewnimy mu odpowiednią porcję wrażeń, nie będzie sprawiał problemów. Lubi i potrzebuje towarzystwa swego opiekuna, któremu jest wierny i oddany, ale kocha całą rodzinę. barak będzie dobrym towarzyszem dla starszych, bardziej odpowiedzialnych dzieci, dla młodszych może się okazać zbyt energiczny, a ich zabawy powinny odbywać się pod kontrolą. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, wystarczy co jakiś czas przeczesać sierść.

©  bhtornjak.com

Nazwy: Gończy bośniacki szorstkowłosy, Barak, Bosanski Ostrodlaki Gonič Barak, Bosnian Coarse-haired Hound, Bulgarian hound, Bosnian Broken-haired Hound, Bosnian Rough-haired Hound, Bosnian Hound, Illyrian Hound, Stichelhaariger Bosnischer Laufhund, Cazador bosnio, Sabueso bosnio,
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski, posokowiec,
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski.
Długość życia: około 13 lat.
Wzrost i waga: 16-24kg, 46-56 cm.
Umaszczenie: pszeniczno-żółta, pomarań- czowo-żółta, szara lub z czarnym nalotem, dwukolorowe lub trzykolorowe.

© Załoga Chartykasa