Maroon 5 – One More Time.mp3
 Historie ras

Pochodzenie afganów nie jest do końca znane, choć istnieje wiele legend na jego temat. Jedna z nich głosi, jakoby psy te miały występować już w czasach biblijnych – miały się znaleźć na Arce Noego. Afgańczycy zaś mówią, że psy te przybyły znikąd i po prostu są. Możliwe jednak jest to, iż jego przodkowie przywędrowali z Afryki Północnej lub Persji. Pierwotnie charty te zwano Tazi, są też bardzo podobne do chartów środkowoazjatyckich Tazy, co może wskazywać, iż rasy te mają wspólne korzenie.

Początkowo nie wolno było sprzedawać tych psów cudzoziemcom, dlatego były znane tylko w Indiach i rejonach przygranicznych do nich, gdzie bardzo szybko się rozprzestrzeniły. Pierwsze charty w USA i w Europie pojawiły się dopiero na początku XX wieku, a najsłynniejszym był Zardin, którego z Indii do Wielkiej Brytanii przywiózł John Barff. Pierwszy raz pokazano go na wystawie w 1907 roku w Crystal Palace, gdzie wygrał w swojej klasie. Wygrywał wiele razy, a jego sława dotarła aż do pałacu Buckingham. Zapisał się on w historii rasy, gdyż jego wygląd posłużył do opracowania pierwszego wzorca.

Początkowo hodowano afgany w dwóch typach – pustynnym i górskim. Typ pustynny należał do hodowli majora Bell-Murraya i były to psy wysokie, lekkie, skąpo owłosione o długiej szyi i nisko osadzonym ogonie zakończonym pierścieniem. Typ górski zwany też ghzani wyhodowany został przez Mary Amps, a były to psy grubokościste o mocno kątowanych kończynach z dobrze wysklepioną klatką piersiową i obfitą szatą. Niestety na początku lat 30. zaczęto krzyżować oba te typy ze sobą, co sprawiło, iż dzisiejsze afgany w niewielkim stopniu przypominają swoich przodków.

Pierwszy klub rasy powstał w Wielkiej Brytanii w 1926 roku i także tam narodził się pierwszy błękitny afgan. Stało się to w hodowli Margaret Niblock i to właśnie dzięki jej staraniom, udało się wprowadzić ten kolor do wzorca. W USA rasę tą uznaną w latach 30. XX wieku. W Polsce pierwszy miot afganów przyszedł na świat dopiero w 1971 roku. W latach 70. i 80. rasa ta była niezwykle popularna. Obecnie są one raczej w rękach miłośników i koneserów rasy.

© Załoga Chartykasa