Edwin McCain – I’ll be.mp3
 VI grupa FCI

FCI 217/VI.2  |  Niemcy

Posokowce bawarskie wywodzą się w prostej linii od posokowca hanowerskiego, do którego są niezwykle podobne, ale lżejsze i nieco mniejsze. Prawdopodobnie w tworzeniu rasy brały udział także psy gończe zamieszkujące Bawarię i Tyrol, gończe alpejskie oraz psy w typie jamnika, co widać, patrząc na jego nieco jamnikowaty wygląd. Posokowce te są jednymi z chętniej i częściej wykorzystywanch psów myśliwskich. Myśliwi lubią mieć go obok aiebie, gdyż spełnia funkcję zarówno psa gończego, jak i tropiącego postrzelone dziki bądź jelenie.

Nazwa posokowiec znaczy tyle, co pies chodzący po śladzie posoki, czyli krwi. U bawarczyków widać to doskonale, gdyż praktycznie niemożliwe jest zgubienie przez nich tropu, jeśli już raz go odnajdą i między innymi dlatego jest tak cennym nabytkiem dla myśliwych. Większość tych psów znajduje się w rękach leśników i leśniczych i właściwie tam jest ich miejsce. Mają niezwykle silny instynkt myśliwski, co sprawia, że w czasie polowania są odważne, uparte, zwinne, a przede wszystkim stają się niezależne i trudniej do nich dotrzeć, gdy skupiają się na swoim zadaniu.

Między innymi ze względu na to jest to rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych opiekunów. Nie nadają się też do życia w mieście, potrzebują ogromnej ilości ruchu i zajęcia, aby się nie nudziły. Nie powinno się ich zostawiać samych w domu, dlatego niech wybiją je sobie z głowy ci, którzy nie mają czasu. Posokowce, jak większość psów gończych uwielbiają ścigać wszysztke poruszające sie obiekty, dlatego trzeba się dwa razy zastanowić, zanim spuścimy go ze smyczy i bardzo skupić się na szkoleniu oraz uważać, przy wprowadzaniu do domu mniejszych zwierząt jak świnki morskie, króliki czy koty. Może się to okazać kiepskim pomysłem.

© royal-canin.ca

Bardzo często spotykan jest u rasy problem z nadmierną wokalizacją, posokowce szczekają przede wszystkim głośno i uporczywie, zawsze wtedy, gdy najmniej tego potrzebujemy. Są to psy inteligentne, ale wymagają konsekwetnego prowadzenia i szkolenia za młodu. Psy te są typami zazdrośnika. Kochają całą rodzinę, ale mogą zdominować na przykład dziecko, będąc zazdrosnym o względy opiekuna. Widząc takie zachowanie należy natychmiast reagować. Z reguły problem tej pojawia się u młodych, nie do końca ułożonych psów, ale w przypadku braku interwencji może się nasilać.

W stosunku do obcych powściągliwy i nieufny, musi zaakceptować obcą osobę. O posokowcach mówi się, że są bardzo pewne siebie, niczego się nie boją i są trudne w prowadzeniu. Nie są agresywne, ale jeśli czują się zagrożone, mogą warczeć, a nawet ugryźć. Szkolenie go jest dosyc proste i przyjemne, ale musimy pamiętać, aby konsekwentnie utrwalać nauczone zasady.

Są to psy generalnie zdrowe, jenak widać notoryczne problemy z uzębieniem i odkadaniem sie kamienia nazębnego, dlatego mogą być konieczne regularne wizyty u weteryarza bądź stosowanie specjalnych specyfików w celu ochrony uzębienia. Warto też raz w tygodniu go przeczesać, aby usunąć martwą sierść i nie szukać jej po całym mieszkaniu.

Nazwy: Posokowiec bawarski, Bavarian Mountain Hound, Bayrischer Gebirgsschweisshund, Bavarian Mountain Scenthound.
Przeznaczenie pierwotne: pies myśliwski.
Przeznaczenie obecne: pies myśliwski.
Długość życia: około 11-13 lat.
Wielkość i waga: 44-52 cm, 21-28 kg.
Umaszczenie: płowo-czerwone, czerwień jelenia, ciemno-płowe (czerwono-brązowe) a także jasnopłowe (wyblakły żółty) aż do piaskowego; szaro-płowe jak zimowa szata jelenia, może być także pręgowane lub z czarnym nalotem

© Załoga Chartykasa