Ellie Gouldling – Love me like you do.mp3

 Historie ras

© fotocommunity.de

Pierwotne charty afrykańskie zostały wyhodowane przez Nomadów Sahary i Sahelu subsaharyjskiego w Mali, Nigrze, Burkina Faso i południowej Algierii. Początkowo były one wykorzystywane jako psy stróżujące oraz polujące na gazele i zające z prędkością ponad 60 km/h.

Surowość środowiska zapewniła [przetrwanie tylko najsilniejszym i najbardziej odpornym psom, na drodze naturalnej selekcji wykreślając osobniki słabe i niezdolne do przetrwania na trudnym terenie. W odróżnieniu od innych chartów, azawakh jest lepiej przystosowane do roli psa myśliwskiego i obronnego, szczekaniem ostrzegając o zbliżających się intruzach. Co więcej, są bardziej niezależne i wytrzymałe.

Charty afrykańskie, pomimo wielu lat krzyżowania z innymi psami oraz rozprzestrzeniania po świecie, mają wiele cech pariasów i niewiele się różnią od pierwotnych przedstawicieli rasy. Są praktycznie nie do odróżnienia od psów hodowanych przez nomadów zamieszkujących pustynię. Są stosunkowo rzadkie w Europie i północnej Ameryce, choć ich popularność powoli rośnie. Problemem może być ich temperament, swego rodzaju dzikość i niezależność.

© fotocommunity.de

Początkowo azawakh był uznawany za jedną rasę razem ze sloughi, zaś obie uważane jako gładkowłosa odmiana saluki. Zmieniło się to dopiero w 1981 roku, gdy chart afrykański został uznany oficjalnie jako rasa przez FCI, choć wówczas jeszcze pod nazwą azawakh-sloughi. Dopiero w 1986 rasy te rozdzielono i odtąd był po prostu chart afrykański azawakh.

Nie jest jednak do końca jasne, kiedy pierwsze psy tej rasy przybyły do USA, jednak datuje się to na połowę 1980 roku. Początkowo wszystkie psy były przywożone z Europy, głownie z Francji, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju rasy. W 1988 roku entuzjaści rasy stworzyli w Ameryce AAA czyli American Azawakhs Association, dbając o rozwój rasy w Ameryce. United Kennel Club zaakceptował rasę w 1993 roku, przydzielając ją do grupy chartów i pariasów. Pomimo faktu, iż a Ameryce zainteresowanie tą rasą sukcesywnie wzrasta, nie jest ona oficjalnie zarejestrowana przez AKC i nie wiadomo, kiedy to się stanie.

© Załoga Chartykasa