B3 – I.O.I.O.mp3
 Historie ras

sloughi.tripod.com

Przodkowie chartów arabskich znani byli już w czasach starożytnego Egiptu. To właśnie ich podobizny znajdują się na hieroglifach i są one uznawane za jedne z najstarszych chartów. Jedna z mozaik z ich wizerunkiem została znaleziona w III wieku przed naszą erą i uważa się, że od tamtego czasu sloughi ani trochę się nie zmieniły. Do Europy dotarły w 1830 roku za sprawą Francuzów. którzy ze swych północnoafrykańskich kolonii zabierali charty do ojczyzny. Uplasowali się oni jako pierwszy europejski kraj, który poznał i zaczął hodować te piękne charty. Po nich następna była Holandia. dzięki malarzowi Auguscie de Grass, który przywiózł je z Algierii i dał początek holenderskiej hodowli.

Jednakże największym szacunkiem darzyli je Arabowie. Obchodzili się z nimi bardzo serdecznie, pozwalali wchodzić do namiotów i spać w nich, podczas gdy reszta psów spędzała cały czas na dworze. Charty były otoczone opieką i luksusami i traktowane jak członkowie rodziny. W książce „Życie zwierząt” autorstwa generała Damasa opisano je słowami: „Na Sacharze, jak i we wszystkich pozostałych krajach arabskich, pies jest niczym więcej, jak opuszczonym, zaniedbanym sługą, którego się popycha tam gdzie akurat potrzeba, czy to do pilnowania domu, czy opieki nad bydłem. Tylko chart zażywa przychylności, uważania i czułości swego pana…. Strzeże się te psy jak źrenicę oka, daje niezbędny pokarm, bardzo dba o czystość tej rasy”. Mówiło się o nich, że są jedyną godną rasą. czystą i nieskalaną i dlatego zajmowały tak wysokie miejsce w hierarchii.

© pinterest.com

Do Europy Środkowej charty dotarły na początku XX-wieku, jednakże wiele hodowli zostały zlikwidowanych w czasie wojen, a odbudowa rasy zajęła długie lata i można powiedzieć, że udało się to dopiero w roku 1971. Największe ilości sloughi obserwuje się w Holandii i na Węgrzech, jednakże ich popularność wzrasta z każdym rokiem i w coraz większej ilości krajów można zaobserwować ich hodowle. W Polsce nie jest to szczególnie popularna rasa, przegrywają  mniejszymi i bardziej „kompaktowymi” chartami.

Pierwotnie sloughi używane były do polowań na antylopy i zające. Jeździły na koniach, zeskakując w odpowiednim momencie i rzucając się w pogoń za zwierzyną. Dzisiaj rola ta praktycznie zanikła i są uważane głównie za psy do towarzystwa i często biorą udział w wyścigach chartów czy coursingu.

© Załoga Chartykasa